Entomolog objevil během nákupu ve Walmartu hmyz z pravěku

Jednoho dne roku 2012 si šel tehdejší doktorand Arkansaské univerzity Michael Skvarla do obchodu pro mléko a všiml si, že na vnější stěně supermarketu sedí hmyz podobný vážce. Teprve nyní se však ukázalo, že budoucí entomolog udělal dobře, když si tvora odnesl domů…

11.06.2023 - Barbora Jelínková„Zdálo se mi, že vypadá zajímavě, tak jsem jej ze stěny vzal a po zbytek nákupu ho držel v dlani. Doma jsem ho pak uchytil v rámu a začlenil do své sbírky,“ vzpomíná dnes již ředitel laboratoře pro určování hmyzu na Pensylvánské státní univerzitě po více než deseti letech. Tak dlouho totiž trvalo, než se „úlovek“ podařilo správně identifikovat.

Došlo k tomu nedávno, a to poměrně kuriózním způsobem, když entomolog pořádal online kurz určování hmyzu. „Doktor Skvarla popisoval vlastnosti tvora, kterého viděl pod mikroskopem, ale náhle se jaksi zarazil,“ líčí současná doktorandka Codey Mathisová. Ukázalo se totiž, že rozpětí křídel daného exempláře neodpovídá zařazení, jaké mu vědec původně přisoudil. Společně se studenty pak dospěli k závěru, že mají před sebou velice vzácného příslušníka řádu síťokřídlých z čeledi Ithonidae. A předpoklad následně potvrdila analýza DNA.

Návštěva z pravěku

Z laického pohledu se možná jedná o nedůležitý objev, ale pro biology jde o významnou zprávu, která může vypovídat mnohé o ekologii regionu. Tvor z jurské periody s latinským názvem Polystoechotes punctata býval na východě Severní Ameriky hojně rozšířený až do 50. let minulého století, kdy náhle vymizel. Vědci se proto nyní domnívají, že narazili na jeho reliktní populaci, jež vyhynutí unikla.

TIP: Nově objevené dravé mouchy z Austrálie nesou jména hrdinů Marvelu

Důvod novodobého úbytku přitom není zcela zřejmý. Spekuluje se, že hmyz vyhnala přemíra umělého osvětlení a znečištěné ovzduší nebo možná zavlečení nepůvodních predátorů. Skvarla zároveň dodal: „Entomologie jako nauka o hmyzu může fungovat coby významný indikátor ekologie. Fakt, že byl daný druh spatřen v oblasti, kde jsme ho neviděli víc než půl století, nám říká něco širšího o životním prostředí.“ 


Další články v sekci