Etiopské dželady: Jediní primáti, kteří vyrážejí na pastvu

24.05.2017 - Marek Telička

<p>Dželady jsou robustní zvířata: Samci dosahují velikosti kolem tři čtvrtě metru a hmotnosti bezmála dvaceti kilogramů, samice jsou zhruba poloviční.</p>

Dželady jsou robustní zvířata: Samci dosahují velikosti kolem tři čtvrtě metru a hmotnosti bezmála dvaceti kilogramů, samice jsou zhruba poloviční.


Reklama

Dželady (Theropithecus gelada) jsou jediní zástupci primátů, kteří jsou prakticky výhradními býložravci zaměřenými na spásání trávy. Částečně se živí květy, oddenky a kořeny a jen velmi zřídka konzumují hmyz. Asi 90 % jejich potravy tvoří stébla trávy a travní semena. V období, kdy jsou na trávách k dispozici i semena, jim dávají dželady přednost před stébly. Způsobem života a složením potravy se tito primáti daleko víc blíží kopytnatcům než zástupcům vlastního řádu. Trávu dokážou žvýkat stejně efektivně jako například koně.

TIP: Etiopský národní park Simien: V království paviánů s krvácejícím srdcem

Tlupy dželad mají i více než dvě stovky členů, které se většinou zdržují do dvou kilometrů od strmých skalních stěn. Sem se stahují na noc a v případě nebezpečí. Ačkoli po skalních římsách lezou zdatně, téměř nikdy nevylézají na stromy a valnou většinu času tráví na zemi. Velmi výrazným znakem dželad je holá kůže na hrudi, která má tvar přesýpacích hodin. V období říje je zbarvení hrudní oblasti mnohem výraznější a má zřejmě obdobnou rozeznávací funkci jako při říji zduřelé hýždě paviánů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Událost, známá jako železniční neštěstí v Montparnassu, se objevila i v trikové scéně Scorseseova filmu Hugo a jeho velký objev či na obalu jednoho alba hardrockové skupiny Mr. Big.

Historie

O transport amerických speciálů na Takur Ghar se staraly vrtulníky MH-47E Chinook.

Válka

Modré šipky ukazují nově objevené slinné žlázy

Věda

Kamera pro cizí světy Lunar ExoCam

Vesmír

Leopold II. se svou početnou rodinou. Se svou ženou Marií Ludovikou Španělskou měl 16 dětí (12 synů a 4 dcery).

Historie
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907