Etiopské dželady: Jediní primáti, kteří vyrážejí na pastvu

24.05.2017 - Marek Telička

<p>Dželady jsou robustní zvířata: Samci dosahují velikosti kolem tři čtvrtě metru a hmotnosti bezmála dvaceti kilogramů, samice jsou zhruba poloviční.</p>

Dželady jsou robustní zvířata: Samci dosahují velikosti kolem tři čtvrtě metru a hmotnosti bezmála dvaceti kilogramů, samice jsou zhruba poloviční.


Reklama

Dželady (Theropithecus gelada) jsou jediní zástupci primátů, kteří jsou prakticky výhradními býložravci zaměřenými na spásání trávy. Částečně se živí květy, oddenky a kořeny a jen velmi zřídka konzumují hmyz. Asi 90 % jejich potravy tvoří stébla trávy a travní semena. V období, kdy jsou na trávách k dispozici i semena, jim dávají dželady přednost před stébly. Způsobem života a složením potravy se tito primáti daleko víc blíží kopytnatcům než zástupcům vlastního řádu. Trávu dokážou žvýkat stejně efektivně jako například koně.

TIP: Etiopský národní park Simien: V království paviánů s krvácejícím srdcem

Tlupy dželad mají i více než dvě stovky členů, které se většinou zdržují do dvou kilometrů od strmých skalních stěn. Sem se stahují na noc a v případě nebezpečí. Ačkoli po skalních římsách lezou zdatně, téměř nikdy nevylézají na stromy a valnou většinu času tráví na zemi. Velmi výrazným znakem dželad je holá kůže na hrudi, která má tvar přesýpacích hodin. V období říje je zbarvení hrudní oblasti mnohem výraznější a má zřejmě obdobnou rozeznávací funkci jako při říji zduřelé hýždě paviánů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opravený člun Stødig se do svého důchodu ještě nechystá.

Zajímavosti

Chamtivá markýza Marie Margareta Brinvilliers (vlevo) a Kateřina Deshayesová přezdívaná „La Voisin“.

Historie

<h3>Relikt z pravěku</h3><p>Ostrorepi jsou označováni jako živoucí fosilie a při pohledu na ně se není čemu divit. Jejich vyhynulí příbuzní, kyjnožci, dorůstali až tří metrů. Dnešní ostrorepi se (naštěstí) spokojí s šedesáti centimetry – největším druhem je ostrorep americký, menší zástupce pak najdete na indickém a japonském pobřeží.&nbsp;</p>

Zajímavosti

Vizualizace rychle rotující hvězdy J040643.

Vesmír

Oblíbený domácí mazlíček a nejrozšířenější poddruh želvy nádherné má dnes v Evropě „červenou“. A díky červeným skvrnám za očima ho také bezpečně poznáte.

Příroda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907