Evropská sonda Solar Orbiter poprvé zachytila sluneční výron koronální hmoty

18.05.2021 - Martin Reichman

Evropská meziplanetární sonda Solar Orbiter, na jejímž vybavení se významně podíleli čeští odborníci i firmy, poprvé zachytila sluneční výron koronální hmoty


Reklama

Přestože ostrá vědecká fáze evropské sondy Solar Orbiter má oficiálně odstartovat až v listopadu, připsala si svůj další zajímavý úlovek. Po říjnové várce snímků zachycujících miniaturní erupce poblíž povrchu naší hvězdy, sonda tentokrát zaznamenala výron koronální hmoty.

Data tentokrát pocházejí z jednoho ze čtyř detektorů přístroje SoloHI (Solar Orbiter Heliospheric Imager), od kterého si vědci slibují nové informace právě o výronech koronální hmoty. Záznam byl kvůli optimalizaci přenosu dat pořízen ve výrazně omezeném režimu. ESA uvádí, že jde jen o 15 % maximálního rozlišení SoloHI a vznikl během úpravy softwaru sondy a krátkého testu.

TIP: Mise evropské sondy Solar Orbiter: První snímky ze sluneční pouti

Událost zaznamenaly také další dva přístroje, které na své palubě Solar Orbiter nese – ultrafialový snímač Extreme Ultraviolet Imager a koronograf Metis, stejně jako observatoř STEREO-A, provozovaná americkou NASA.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907