V Grónsku je teď nad nulou. Arktický led by mohl roztát mnohem dřív, než odborníci předpovídali
Zatímco převážnou část Evropy sužují nepříjemné mrazy, v Arktidě je letos neobvykle teplo. Za severním polárním kruhem, kde se Slunce skryje od října do března a přijde zmrtvující zima, se v tomto období obvykle pohybují teploty kolem mínus 20 °C.
Teď to ale neplatí. 20. února letošního roku se teplota v Grónsku vyšplhala na 0 °C a zůstala tam přes 24 hodin. A 24. února v severní část Grónska naměřili neuvěřitelných plus 6 °C. Přední klimatologové jsou podle reakcí zcela šokováni.
TIP: Jak sledovat tající Arktidu? NASA se rozhodla zapřáhnout narvaly
Podobné teploty se podle odborníků v Arktidě občas objevují. Bývá tomu tak jednou za desetiletí. Teď je to ale mnohem častěji. Rostoucí teploty v Arktidě a rychle postupující odtávání ledu navíc vytvářejí klimatickou zpětnou vazbu, která by prý mohla dramaticky urychlit roztání veškerého ledu v arktickém oceánu.
Live Science
HistorieMladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, Manka, CC BY-SA 3.0)
PřírodaDomovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)