Existuje ve vesmíru nulová gravitace?

20.07.2019 - Michal Švanda

<p>Něco jako místo s nulovou gravitací ve vesmíru neexistuje</p>

Něco jako místo s nulovou gravitací ve vesmíru neexistuje


Reklama

Pojem „stav beztíže“, tak často používaný při popisu kosmických letů, je značně zavádějící: Budí dojem, že na oběžné dráze nepůsobí na objekty zemská gravitace. Již snadný výpočet přitom ukáže, že ve skutečnosti na ně působí téměř stejná přitažlivost jako na tělesa na Zemi. Nicméně pohybový stav objektů na stabilní orbitě je takový, že o co se těleso „propadne“ působením gravitace, o to se „posune“ při oběžném pohybu. Síly se tedy zdánlivě kompenzují. Kdybychom oběžný pohyb družice zastavili, gravitace by ji okamžitě přitáhla k Zemi.

TIP: Kolik by člověk vážil ve středu Země?

Nic jako nulová gravitace ve vesmíru neexistuje, jde o sílu s dalekým dosahem. Ve Sluneční soustavě jednoznačně převažuje gravitační vliv Slunce, v okolí jiných těles – včetně naší planety – pak jejich působení. Sféra dominantního vlivu daného objektu se označuje jako Hillova plocha. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Sandbox Studio

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Obyvatelé španělské vesnice San Bartolomé de Pinares se při příležitosti svátku svatého Antonína scházejí k velké podívané: jezdci na koních přeskakují za zvuku bubnů a jiných nástrojů hořící hranice.

Revue

Během tzv. Maunderova minima se na Slunci neobjevovaly téměř žádné skvrny.

Vesmír

Otrlí vojáci třicetileté války, zběhové, psanci... Stačilo mít trochu štěstí, chladnokrevnosti a odvahy a už ve vás ostatní viděli fexty...

Historie

Čertova studánka na Vyhlídce u Smržovky.

Příroda

Mrtví alkouni na jaře 2016, poblíž Homeru na Aljašce.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907