Existuje ve vesmíru nulová gravitace?

20.07.2019 - Michal Švanda

<p>Něco jako místo s nulovou gravitací ve vesmíru neexistuje</p>

Něco jako místo s nulovou gravitací ve vesmíru neexistuje


Reklama

Pojem „stav beztíže“, tak často používaný při popisu kosmických letů, je značně zavádějící: Budí dojem, že na oběžné dráze nepůsobí na objekty zemská gravitace. Již snadný výpočet přitom ukáže, že ve skutečnosti na ně působí téměř stejná přitažlivost jako na tělesa na Zemi. Nicméně pohybový stav objektů na stabilní orbitě je takový, že o co se těleso „propadne“ působením gravitace, o to se „posune“ při oběžném pohybu. Síly se tedy zdánlivě kompenzují. Kdybychom oběžný pohyb družice zastavili, gravitace by ji okamžitě přitáhla k Zemi.

TIP: Kolik by člověk vážil ve středu Země?

Nic jako nulová gravitace ve vesmíru neexistuje, jde o sílu s dalekým dosahem. Ve Sluneční soustavě jednoznačně převažuje gravitační vliv Slunce, v okolí jiných těles – včetně naší planety – pak jejich působení. Sféra dominantního vlivu daného objektu se označuje jako Hillova plocha. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Sandbox Studio

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tolkienovi vydělaly jeho knihy tolik peněz, že litoval, že neodešel do důchodu dříve. Kvůli své slávě se navíc musel nechat vyškrtnout z telefonního seznamu.

Zajímavosti

Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu

Věda

Do řeky, která v belgické zoo protéká výběhem rodinky orangutanů, umožnili přístup vydrám.

Revue

Současná astronomie nahlíží na Plejády jako na otevřenou hvězdokupu vzdálenou zhruba 445 světelných let, jejíž členky vznikly z jednoho prachoplynného mezihvězdného mračna asi před 110 miliony roky. 

Vesmír

Svatý Jiří byl podle křesťanské hagiografie římský voják pocházející z Anatolie, dnešního Turecka. Jeho nejslavnější zápas s drakem se měl odehrát u města Kyrény v Libyi.

Historie

Britské motorové čluny na hlídce v roce 1940.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907