Podle současných kosmologických představ by pohyby vzdálených objektů, zejména galaxií, měly mít dvě význačné komponenty: Především by se hvězdné ostrovy měly v důsledku rozpínání vesmíru od pozorovatele vzdalovat, a to ve všech směrech. Rychlost vzdalování závisí na vzdálenosti a popisuje ji tzv. Hubbleův zákon. Druhou komponentu tvoří náhodné pohyby vůči sobě.
Některé studie upozorňují na dodatečný nenáhodný a nevysvětlený systematický pohyb kup galaxií rychlostí 600–1 000 km/s směrem do souhvězdí Kentaura a Hydry. Tento jev se označuje jako temný proud: Jeho projevy byly detekovány v pozorování mikrovlnné družice WMAP a nedávná práce poukazuje na jeho přítomnost i v modernějších měřeních družicí Planck.
TIP: Temná hmota: Najdeme podstatu odvrácené strany kosmu?
Někteří odborníci jej vysvětlují jako setrvačný pohyb k hustší části vesmíru, kterou již nemůžeme pozorovat, protože mezitím došlo ke kosmické inflaci a zmíněná oblast se nachází za světelným horizontem. Další autoři předpokládají, že by se mohlo jednat o efekt působení jiného vesmíru. Mnozí astrofyzikové však považují samotný objev temného proudu za velký omyl a za důsledek chybného zpracování dat obou družic. Teprve budoucí nezávislé studie mohou přítomnost temného proudu prokázat, či vyvrátit.
Tajemství vesmíru
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)