Exotické lyžování v Íránu: Originální lyžařské středisko z pohoří Alborz

14.05.2016 - Stanislav Mihulka

V horách u Kaspického moře vyrostl netradiční lyžařský hotel, který splývá se sněhem a ledem horského prostředí


Reklama

Alborz (nebo také Ázerbájdžánské hory) je pohoří v severním Íránu u Kaspického moře. Jeho nejvyšší horou je neaktivní sopka Damávand s výškou 5610 m, která je i nejvyšším vrcholem celého Blízkého východu.

Nově se může Damávand pyšnit i dalším primátem - architekti společnosti RYRA Design Studio zde vystavěli lyžařské středisko Barin Ski Resort, které návštěvníkům nabízí nevšední zážitek zvenčí i zevnitř. Organické bílé tvary hotelu se 67 pokoji vypadají, jako kdyby vznikly někde na jiné planetě, kde ovšem stejně jako u nás milují lyžování.

TIP: Půl kilometru v kotrmelcích: Divoký pád kanadského lyžaře

Podle svých tvůrců středisko Barin vlastně splývá se sněhem pokrytými horami a doplňuje přírodní prostředí. Nezbývá než sehnat lyže a vyrazit na cestu.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: RYRA Design Studio

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907