Facebook škodí zdraví: Studie odhalila negativní vliv sociálních sítí na děti

12.04.2017 - Martin Reichman

Facebook by měl nejspíš nést zdravotní varování. Podle britských výzkumníků významně snižuje pocit štěstí a spokojenosti dětí

Život online -<p>Sociální sítě podle badatelů více ohrožují dívky, které kvůli svému vzhledu často čelí neúměrnému tlaku okolí.</p>
Život online -

Sociální sítě podle badatelů více ohrožují dívky, které kvůli svému vzhledu často čelí neúměrnému tlaku okolí.


Reklama

Facebook a další sociální sítě zásadně ovlivňují život velké části populace. Snad nejvýznamnější změnu ale sociální sítě přinesly do života dětí. Podle britských badatelů se množství času, které děti tráví online, za posledních deset let zdvojnásobil. Na internetu dnes děti tráví v průměru o tři a půl hodiny více času než sledováním televize.

Ukradené online štěstí

Badatelé z univerzity v Sheffieldu zjistili, že jedna hodina denně, kterou dítě stráví na sociálních sítích, snižuje pocit štěstí a osobní spokojenosti o 14 %. Negativní dopad na pocity dítěte je u sociálních sítí dokonce významnější než život v neúplné rodině.  Organizace zodpovědné za ochranu dětí označují sociální sítě jako jednoho z hlavních viníků dramatického nárůstu sebepoškozování u dětí v poslední dekádě. Více ohroženy jsou podle badatelů dívky, které na sociálních sítích často čelí neúměrnému tlaku okolí kvůli svému vzhledu.

TIP: Zákeřné digitální drogy: Sociální sítě jsou návykovější než cigarety

Studie prováděná na čtyřech tisících dětech ve věku od 10 do 15 let překvapivě nepotvrdila oblíbenou tezi, že sociální sítě okrádají děti o jinou, potenciálně prospěšnější činnost.

„Naše výsledky ukazují, že sociální sítě mají, nebo mohou mít škodlivý vliv na děti. Závěry tak potvrzují dřívější výzkumy na toto téma,“ uvedl jeden z výzkumníků Philip Powell. Ze závěrů studie tak podle Powella vyplívá, že čím více času děti tráví na sociálních sítích, tím vyšší je pravděpodobnost jejich menší spokojenosti s různými aspekty života.

  • Zdroj textu:

    Guardian, Daily Mail, Single Parent Services

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907