Falešná velkokněžna z rodu Romanovců: Kde se vzala Anna Andersonová?

21.02.2017 - Vladimír Černý

Smrt ruského cara Mikuláše II. a jeho rodiny patří k těm událostem novodobých dějin, které stále nepřestávají vzrušovat světovou veřejnost

Carská rodina -<p>Když se v roce 1913 slavilo 300. výročí nástupu Romanovců na trůn, jistě si nikdo nepomyslel, že za pouhé čtyři roky bude carská dynastie svržena</p>
Carská rodina -

Když se v roce 1913 slavilo 300. výročí nástupu Romanovců na trůn, jistě si nikdo nepomyslel, že za pouhé čtyři roky bude carská dynastie svržena


Reklama

Týden po likvidaci rodiny Mikuláše II. obsadily Jekatěrinburk oddíly československých legií a kozáci. V rukou protibolševických sil se ocitl i Alapajevsk, kde vyšetřování proběhlo poměrně bez problémů, protože bolševici neměli tušení, že několik rolníků z povzdálí tajně sledovalo celou tragédii likvidace této romanovské skupiny.

Vymyšlená identita

Tito lidé pak zavedli vyšetřovatele do míst, kde se nacházela důlní šachta s těly obětí. Ve dnech 8. až 11. října 1918 došlo k exhumaci těl. Ohledání ukázalo, že těžce zraněná velkokněžna Jelizaveta Fjodorovna v sobě dokázala najít ještě dostatek vnitřní síly k obvázání krvácející hlavy umírajícího knížete Ioanna. Uniknout ze šachty však již samozřejmě nemohla.

Složitěji probíhalo vyšetřování v Jekatěrinburku. Politické poměry mu totiž nejprve příliš nepřály, a teprve když se dostal na Sibiři k moci monarchisticky orientovaný admirál Kolčak, mohla se záležitost pohnout kupředu.

Vyšetřováním byl v únoru 1919 pověřen soudce Nikolaj Alexejevič Sokolov, který se do práce pustil s velkým zápalem a výslechy svědků vedl i poté, co bolševici v občanské válce definitivně zvítězili a on sám musel emigrovat do Francie.

TIP: V Rusku exhumovali poslední Romanovce

V Ipaťjevově domě a jeho okolí se podařilo zachytit mnoho stop pobytu carské rodiny a podle krevních skvrn bylo také zjištěno, ve které místnosti vražda proběhla. Pomohlo i zatčení několika bývalých strážných, jejichž výpovědi do sebe celkem zapadaly. Nedaleko vesnice Kopťaki pak Sokolov našel řadu věcí prokazatelně patřících Romanovcům, uříznutý prst a ohniště se spálenými předměty, což soudce prohlásil za vše, co z rodiny zbylo.

Těla zavražděných se mu nalézt nepodařilo a navíc výsledky jeho vyšetřování byly v následujících letech zpochybňovány. Tak se stalo, že se postupně vyrojila řada podvodníků, kteří tvrdili, že právě oni jsou někým z Mikulášovy rodiny.

Falešná velkokněžna

Nejvíce pozornosti vzbudila v tomto směru žena vystupující pod jménem Anna Andersonová, která se od roku 1922 začala vydávat za velkokněžnu Anastázii. Případ vyvolal mezinárodní zájem a řadu lidí se jí podařilo skutečně zmást, avšak většina Romanovců od počátku prohlašovala Andersonovou za podvodnici.

Vyšetřování vedené carovými příbuznými také odhalilo, že se ve skutečnosti jedná o Polku jménem Franziska Schanzkowska. To však nezměnilo nic na skutečnosti, že Andersonová vedla více než čtyřicet let marné soudní procesy o přiznání své identity jakožto Anastázie a až do své smrti v roce 1984 trvala na tom, že je skutečně zachráněnou ruskou velkokněžnou.  

  • Zdroj textu:

    Živá historie 11/2010

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Česká verze juggeru zůstává věrná originálnímu postapokalyptickému pojetí, včetně brutálnějších soubojů.

Zajímavosti

Chrám s téměř tisíciletou tradicí hostil v minulosti jen ty nejnadanější žáky.

Zajímavosti

Jsme ve vesmíru sami? A pokud ano, proč nás ještě nikdo nekontaktoval?

Vesmír

Charles Lindbergh, Fred Astaire a Albert Fall. Jejich aféry plnily první stránky amerických novin v první polovině minulého století.

Historie

Za pár týdnů vyjde životní dílo Miroslava Brože ve spoluautorství s Milanem Kopeckým

Válka

Každá červená tečka na snímku satelitu Suomi NPP představuje jeden požár.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907