Falešný favorit: Opravdu je kokosový olej tak zdravý a prospěšný?

17.09.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Kokosový olej se hojně používá jak pro kulinářské, tak pro kosmetické účely, a dokonce získal status superpotraviny. Ale zatímco do boje proti konzumaci palmového oleje vytáhli aktivisté i běžní spotřebitelé, neboť se kvůli palmovým plantážím kácejí a pálí celé lesy, o dopadech užívání jeho kokosového protějšku se příliš nemluvilo – tedy až doposud. 

TIP: Strašák jménem palmový olej: Prales mizející v lednici

Mnoho lidí má za to, že jsou výrobky z kokosu zdravé a jejich výroba životnímu prostředí příliš neškodí. Zmíněné tvrzení však nyní vyvrátila skupina vědců, kteří zjistili, že produkce každého milionu tun kokosového oleje ovlivňuje na 20 ohrožených živočišných a rostlinných druhů. Pro srovnání: U palmového oleje se jedná o 3,8 druhu, u olivového o 4,1 a u sójového o 1,3. Kokosová varianta má na životní prostředí takový dopad proto, že se pěstuje na malých pacifických ostrovech a v dalších tropických oblastech, kde se vyskytuje mnoho takto ohrožených druhů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907