Falešný favorit: Opravdu je kokosový olej tak zdravý a prospěšný?

17.09.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Kokosový olej se hojně používá jak pro kulinářské, tak pro kosmetické účely, a dokonce získal status superpotraviny. Ale zatímco do boje proti konzumaci palmového oleje vytáhli aktivisté i běžní spotřebitelé, neboť se kvůli palmovým plantážím kácejí a pálí celé lesy, o dopadech užívání jeho kokosového protějšku se příliš nemluvilo – tedy až doposud. 

TIP: Strašák jménem palmový olej: Prales mizející v lednici

Mnoho lidí má za to, že jsou výrobky z kokosu zdravé a jejich výroba životnímu prostředí příliš neškodí. Zmíněné tvrzení však nyní vyvrátila skupina vědců, kteří zjistili, že produkce každého milionu tun kokosového oleje ovlivňuje na 20 ohrožených živočišných a rostlinných druhů. Pro srovnání: U palmového oleje se jedná o 3,8 druhu, u olivového o 4,1 a u sójového o 1,3. Kokosová varianta má na životní prostředí takový dopad proto, že se pěstuje na malých pacifických ostrovech a v dalších tropických oblastech, kde se vyskytuje mnoho takto ohrožených druhů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907