František Štěpán Lotrinský: Vladař ve stínu své ženy

30.04.2017

František Štěpán Lotrinský (1708-1765) -<p>Svatbou Marie Terezie a Františka Štěpána byly položeny základy habsbursko-lotrinské dynastie</p>
František Štěpán Lotrinský (1708-1765) -

Svatbou Marie Terezie a Františka Štěpána byly položeny základy habsbursko-lotrinské dynastie


Reklama

Kdyby se do mladého prince Františka Štěpána Lotrinského nezamilovala dědička habsburských zemí Marie Terezie, nejspíš by se v učebnicích dějepisu neobjevil. Díky přízni císařské dcerky sice dosáhl na nejvyšší tituly, ale po celý život zůstal ve stínu své energické ženy.

Mocný bez moci

František Štěpán byl původně lotrinským vévodou, Lotrinska se však musel po svatbě s arcivévodkyní Marií Terezií ve prospěch Francie a jako odstupné dostal po vymření Medicejských velkovévodství toskánské. Již předtím navíc zdědil těšínské knížectví. 

Za první slezské války pro něj bylo Slezsko prioritou, jak dokládá jeho výrok: „Raději Turky před Vídní, raději odstoupit Nizozemí Francii, raději jakákoli dohoda s Bavorskem než rezignovat na Slezsko. Vrcholem jeho kariéry bylo zvolení císařem po druhé slezské válce v roce 1745, císařský titul už tehdy ovšem ztratil praktický politický význam. Zato František Štěpán vynikl jako dobrý organizátor a finančník. Za sedmileté války (neboli třetí slezské války) zásoboval dokonce i pruského nepřítele.

Ačkoli po celou dobu manželství s Marií Terezií to byla ona, kdo držel otěže vlády pevně ve svých rukou, prožili spolu klidné manželství obdařené šestnácti dětmi. O tom, že projednou svítila nad habsburským manželstvím šťastná hvězda, nelze pochybovat. Když František roku 1765 zemřel, neodložila největší panovnice Evropy již nikdy vdovský šat. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 12/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velká část záběrů pochází ze záznamů námořních stíhacích letounů F-18 Hornet / Super Hornet. A jak tajemné stroje vypadají? Podle záběrů mají plochý, talířovitý tvar.

Zajímavosti

Postava za štítem s technologií Quantum Stealth zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Věda
Zajímavosti
Vesmír

Útočných děl StuG III vzniklo více než 9 250 či dokonce možná přes 10 000 kusů

 

Válka

Rezistentních infekcí nebezpečně rychle přibývá.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907