Genetici rekonstruovali DNA muže, který zemřel v roce 1827

17.01.2018 - Stanislav Mihulka


Reklama

Světoběžník Hans Jonatan se narodil v roce 1784 na plantážích ostrova St Croix v Karibiku, který je dnes součástí Amerických Panenských ostrovů. V té době to byla zámořská kolonie Dánska. Otcem Jonatana byl Dán, jeho matkou černá otrokyně Emilia Regina.

Když bylo Jonatanovi 17, tak uprchl z ostrova a přidal se k dánskému námořnictvu, se kterým bojoval v napoleonských válkách. Poté se usadil na Islandu, kde se oženil s místní ženou a měl s ní tři děti. Zemřel tam v roce 1827 jako svobodný muž, místo, kde je pohřbený ale není známé.

TIP: Staletí stará DNA prozradila původ koster otroků v Karibiku

Dnes žije na Islandu nejméně 788 Jonatanových potomků. Genetici použili DNA 182 z nich a zrekonstruovali nemalou část DNA Jonatana i jeho matky Emilie. Pomohlo jim to, že DNA afrického původu je na Islandu velmi unikátní a je v genomu místních dobře patrná. Teď známe celkem 19 procent DNA Jonatana a 38 procent DNA Emilie, z které vědci dokázali mimo jiné vyčíst, že Jonatanova matka pravděpodobně pocházela z afrického Beninu.

Podle Agnara Helgasona, který stojí za celým projektem, by bylo teoreticky možné získat tímto způsobem DNA kterékoli postavy historie, narozené po roce 1500. Pochopitelně za předpokladu, že dosud žijí její potomci.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Nature Genetics

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Mezi novozákonními apokryfy lze najít apoštolské skutky, listy, apokalypsy a především pak apokryfní evangelia.

Historie

Tento Mark A Whippet se dochoval v Tankovém muzeu v Bovingtonu

Válka

Z příběhu o skotských kanibalech běhá mráz po zádech. Nezkonzumované části těl si měla Sawneyho rodina ukládat v sudech.

Historie

Sen je nejlepším místem, kudy se dostat k vlastnímu podvědomí. Sní přitom všichni, ale ne každý si to uvědomuje.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907