Genetici upravili genom pšenice, aby z ní bylo možné péct bílé pečivo s vlákninou

08.02.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Bílé pečivo je nedílnou součástí jídelníčku téměř každého Čecha. Jenže podle nutričních poradců ho ke zdraví vůbec nepotřebujeme.</p>

Bílé pečivo je nedílnou součástí jídelníčku téměř každého Čecha. Jenže podle nutričních poradců ho ke zdraví vůbec nepotřebujeme.


Reklama

Bílé pečivo je v dnešní době nesmírně oblíbené. Z pohledu zdravé výživy je ale bílé pečivo problematické, především kvůli nízkému obsahu vlákniny a vysokému glykemickému indexu. Mezinárodní tým genetiků proto nedávno vystopoval geny, které souvisejí s obsahem vlákniny v mouce, a upravil genom pšenice tak, aby z ní stále bylo možné péct bílé pečivo, tentokrát ale s výrazně vyšším obsahem vlákniny. 

Podle lékařů je vláknina velmi důležitou součástí stravy. Snižuje totiž riziko rozvoje rakoviny, diabetu, obezity i dalších závažných chorob. Odborníci na výživu doporučují, aby člověk v potravě snědl kolem 30 gramů vlákniny denně. Mnozí lidé to ale nezvládají a v jejich stravě není vlákniny dostatek. Významný podíl na tom má právě bílé pečivo. Jeden typický krajíc bílého chleba obsahuje přibližně 1 gram vlákniny, což není mnoho. Chléb vyrobený z geneticky vylepšené pšenice obsahuje zhruba dvojnásobné množství vlákniny. Vylepšené bílé pečivo sice stále ještě nedosahuje hodnot celozrnného chleba, jehož jeden krajíc obsahuje asi 3 gramy vlákniny, je to ale rozhodně krok správným směrem.

TIP: Zdraví v kuchyni: Vařená a syrová strava má odlišný vliv na střevní bakterie

Podobné genetické výzkumy přitom bývají nesmírně komplikované. Genomy rostlin a obzvláště genomy pěstovaných plodin jsou obvykle obrovské, a zpravidla mnohem rozsáhlejší než například lidský genom. Badatelé tak museli objevit správné geny mezi zhruba 150 tisíci geny pšenice.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907