Geomagnetická bouře se stala osudnou pro 80 % nově vypuštěných satelitů Starlink

10.02.2022 - Stanislav Mihulka

Geomagnetická bouře se stala osudnou pro 40 ze 49 nově vypouštěných satelitů Starlink společnosti SpaceX. Většina z nich shořela v atmosféře.

<p>Geomagnetická bouře překazila cestu většiny ze 49 družic firmy SpaceX.</p>

Geomagnetická bouře překazila cestu většiny ze 49 družic firmy SpaceX.


Reklama

Společnost SpaceX Elona Muska oznámila, že ztratila 40 ze 49 satelitů nové várky internetové megakonstelace Starlink. Tyto satelity byly vypuštěny 3. února 2022 na nízkou oběžnou dráhu Země, do jejich osudu ale zasáhla geomagnetická bouře, kterou v okolí Země rozpoutala erupce na Slunci.

„Satelity vypuštěné ve čtvrtek (3. února) byly hned v pátek vážně ovlivněny geomagnetickou bouří. Předběžné analýzy ukazují, že zvýšené tření v prostředí zabránilo těmto satelitům, aby přešly z nouzového režimu a zahájily manévry nezbytné pro přechod na vyšší oběžnou dráhu. Celkem asi 40 satelitů buď již shořelo v atmosféře anebo je to brzy čeká,“ okomenovali událost zástupci SpaceX.

Zahřívání atmosféry sluneční erupcí

Na Zemi vnímáme geomagnetické bouře hlavně prostřednictvím efektních polárních září. Jejich dopad na naši planetu je ale mnohem širší. Geomagnetické bouře mimo jiné zahřívají pozemskou atmosféru a „nafukují“ ji. Satelity na nízkých oběžných drahách proto během těchto bouří čelí výraznějšímu tření, které pro ně může být fatální.

Palubní systémy GPS navigace zmíněných satelitů ukázaly, že kvůli rychlému nástupu a vysoké intenzitě této bouře vzrostlo tření, kterým působí atmosféra na satelity Starlink, když jsou na nízké oběžné dráze, až o 50 procent,“ uvádí SpaceX ve svém vyjádření. 

TIP: Vědci varují: Příští ničivá sluneční bouře může přijít kdykoliv

SpaceX rovněž zmínili, že tým operátorů sítě Starlink uvedl postižené satelity do nouzového režimu, v němž jsou orientované tak, aby se snížil jejich odpor. Jak se ale ukázalo, pro většinu nově vypouštěných satelitů nepřineslo toto opatření kýžený výsledek.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907