Habsburský Leonardo: Kariéra malíře Giuseppa Arcimbolda

06.07.2016 - Alžběta Tkadlecová

Když opustil rodnou Itálii a vydal se na sever do služeb habsburského domu, začala jeho umělecká dráha prudce stoupat


Reklama

Z počátku nejevila tvorba tohoto umělce žádné znaky výjimečnosti. Maloval tak jako mnoho jiných. Jeho portréty byly dobře provedené, ale formálně ani obsahově nevykazovaly žádnou odlišnost od děl jeho současníků a byly zcela konvenční. Až v roce 1563 použil princip, který jej následně proslavil. Při stavbě obrazu užil objektů z živé přírody a vytvořil z nich portrét.

Od konvence k jedinečnosti

Výběr jednotlivých komponent přitom nebyl náhodný, ale dával určitý smysl a celek vytvářel alegorii. Vznikla série čtyř obrazů známá jako Čtyři roční doby. Jaro, léto, podzim, zima byly představeny jako lidské busty podané v profilu. Jejich těla i tváře však byly složeny z plodů, květů, stromů a jiné vegetace. Jaro je například poskládáno z rozličných květů, přičemž jich v tomto obraze bylo napočítáno na osmdesát druhů. Léto, oblečené v obilném šatu, je zase tvořeno dozrálými ovocnými plody a zeleninou.

Giuseppe Arcimboldo ale nebyl vynálezcem metody tohoto zobrazování, pouze ji převzal, zdokonalil a proslavil. Tento princip se objevil již na jednom majolikovém talíři z roku 1536, známém jako Testa di cazzi. Arcimboldo však metodu ve svých dílech bohatě rozvinul. Užíval k tomu nejen plody rostlinné říše, ale také různé předměty jako hrnce, nářadí, knihy, svitky a podobně. Získal si tím velkou oblibu a již za svého života byla jeho díla často kopírována. 

Poslední obraz pro císaře

Rudolf II. si Arcimbolda velmi cenil, především pro jeho odlišnost od ostatních umělců. Byl všestranný člověk, jehož um, který tak bravurně demonstroval v portrétním umění, se neomezoval pouze na malířství. Byl renesančním člověkem v pravém slova smyslu. Staral se o návrhy dekorací na různé slavnosti, turnaje nebo procesí, nakupoval umělecká díla a pro císaře vytvářel návrhy a později i budoval vodní stavby. Jeho odchodem na odpočinek do Milána ale vztah k Rudolfovi II. neskončil. Arcimboldo udržoval s císařem písemný styk a nadále mu radil s nákupy uměleckých děl. Pár let před svou smrtí pak namaloval poslední Rudolfovu podobiznu známou jako Rudolf II. – Vertumnus, při níž využil své oblíbené metody komponování z rostlinných objektů. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 15/2012

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907