„Happy birthday, Mr. President!”: Jak blízký byl vztah JFK a Marilyn Monroe?

15.08.2020 - Redakce Kauzy (extra Historie)

V květnu 1962 Bílý dům ohrožovaly fámy o Kennedyho románku se slavnou herečkou Marilyn Monroe

<p><strong>Marilyn Monroe</strong> s generálním prokurátorem USA <strong>Robertem F. Kennedym</strong> a prezidentem <strong>Johnem F. Kennedym</strong> na oslavě narozenin.</p>

Marilyn Monroe s generálním prokurátorem USA Robertem F. Kennedym a prezidentem Johnem F. Kennedym na oslavě narozenin.


Reklama

Vše začalo ostře sledovaným večírkem konaným 19. května u příležitosti prezidentových pětačtyřicátých narozenin v Madison Square Garden. Marylin Monroe, která právě točila film Něco musí ustoupit, dorazila v přiléhavých šatech tělové barvy posetých stříbrnými kamínky a prezidentovi svým nezaměnitelným lascivním způsobem zazpívala Happy Birthday. Šaty od francouzského návrháře Jeana Louise byly v aukční síni Julien's Auctions vydraženy v roce 2016 za 4,8 milionu dolarů (přes 100 milionů korun) a staly se tak nejdražšími šaty vydraženými v aukci.

(Ne)odolatelná kráska

Po večírku Kennedy pověřil bývalého newyorského reportéra, který pracoval v jeho administrativě, aby šéfredaktorům významných listů oznámil, že povídačky o něm a Marilyn se nezakládají na pravdě. Snažil se být k reportérům vždy vstřícný, a tudíž věřil, že mu nebudou chtít ničit image dobrého manžela a otce. Tehdy se navíc seriózní tisk po privátních věcech politiků obvykle nepídil. Přesto se ve společenských rubrikách začaly objevovat střípky o prezidentově románku s Marylin, čemuž se postavil rozhodně na odpor.

Kennedy si očividně uvědomoval, jak fámy o vztahu se ženou, tak proslulou promiskuitou a nejrůznějšími skandály, ohrožují jeho postavení. Amerikou už ovšem kolovala spousta historek a na články o milostném trojúhelníku bratrů Kennedyů s hollywoodskou divou bylo vyplýtváno snad stejné množství papíru jako na karibskou krizi.

TIP: Blonďatá módní ikona: Kdo oblékal Marilyn Monroe?

Opřeme-li se o důvěryhodné zdroje, tak z četných telefonátů Marylin do Bílého domu, jež byly zaznamenány telefonní ústřednou, lze soudit, že se znali lépe než jen letmo. Již 5. srpna 1962 Marilyn Monroe za ne zcela vyjasněných okolností zemřela a jedna ze spikleneckých teorií tvrdí, že jí do filmového nebe pomohli bratři Kennedyové či CIA.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907