Havíři z Yucatánu: V Mexiku byl objeven zatopený okrový důl starý 12 tisíc let

30.08.2020 - Vilém Koubek

Podvodní svět Yukatánského poloostrova vydal další poklad: Potápěči tam zřejmě nalezli nejstarší známý důl celé Ameriky


Reklama

Zatopené jeskyně na Yukatánu tvoří pomyslnou časovou kapsli: Potápěči v nich nacházejí ostatky dávno vyhynulých druhů i lidí. Dodnes přitom není jisté, proč se naši předkové do hlubokých a komplikovaných jeskynních systémů vydávali. Jejich motivací se však mohla stát těžba okru, který se již v prehistorických dobách používal jako barvivo. A právě okrový důl, s předpokládaným stářím 12 tisíc roků, nedávno objevila výprava Eda Reinhardta z kanadské McMaster University. Pokud se odhadovaný věk nálezu potvrdí, půjde o nejstarší těžební oblast amerického kontinentu.

TIP: Průzkumníci na Yucatánu objevili největší zatopenou jeskyni světa

Skutečnost, že pravěcí lidé byli ochotni se s nemalým rizikem vydat hluboko do nebezpečných jeskynních zákrut, svědčí o tom, že okrový pigment musel hrát v jejich rituálech a zvycích neobyčejně významnou roli. Objev tak vypovídá nejen o fyzických schopnostech dávných předků, ale také o jejich duchovním životě.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907