Havíři z Yucatánu: V Mexiku byl objeven zatopený okrový důl starý 12 tisíc let

30.08.2020 - Vilém Koubek

Podvodní svět Yukatánského poloostrova vydal další poklad: Potápěči tam zřejmě nalezli nejstarší známý důl celé Ameriky


Reklama

Zatopené jeskyně na Yukatánu tvoří pomyslnou časovou kapsli: Potápěči v nich nacházejí ostatky dávno vyhynulých druhů i lidí. Dodnes přitom není jisté, proč se naši předkové do hlubokých a komplikovaných jeskynních systémů vydávali. Jejich motivací se však mohla stát těžba okru, který se již v prehistorických dobách používal jako barvivo. A právě okrový důl, s předpokládaným stářím 12 tisíc roků, nedávno objevila výprava Eda Reinhardta z kanadské McMaster University. Pokud se odhadovaný věk nálezu potvrdí, půjde o nejstarší těžební oblast amerického kontinentu.

TIP: Průzkumníci na Yucatánu objevili největší zatopenou jeskyni světa

Skutečnost, že pravěcí lidé byli ochotni se s nemalým rizikem vydat hluboko do nebezpečných jeskynních zákrut, svědčí o tom, že okrový pigment musel hrát v jejich rituálech a zvycích neobyčejně významnou roli. Objev tak vypovídá nejen o fyzických schopnostech dávných předků, ale také o jejich duchovním životě.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907