Průzkumníci na Yucatánu objevili největší zatopenou jeskyni světa

19.01.2018 - Stanislav Mihulka

Největší zatopený jeskynní systém je v Mexiku a měří 347 kilometrů

Jeskynní systémy na Yucatánu jsou jako jiný svět
Jeskynní systémy na Yucatánu jsou jako jiný svět

Reklama

Mexický poloostrov Yucatan proslul jako místo dopadu chicxulubského meteoritu, který ukončil éru velkých dinosaurů a také celé období druhohor. Dnešní Yucatan je divukrásným místem, které je porostlé pralesy, ozdobené prastarými městy a protkané složitými systémy jeskyní, takzvaných cenot (ze španělského „cenotes“), které jsou často zatopené.

Průzkumníci programu Gran Acuifero Maya (GAM) mapují podzemí Yucatanu a snaží se zachytit a prostudovat co nejvíce jeskyní a jejich propojení. Nedávno se jim povedl významný úspěch, když zjistili, že Yucatan ukrývá největší souvislou zatopenou jeskyni na světě.

TIP: Podzemí mexického poloostrova Yucatán skrývá metanový svět

Odborníci si doteď mysleli, že jeskyně Dos Ojos „Bílé oči” a Sac Actun „Bílá jeskyně“ jsou prostě sousední jeskyně. Ukázalo se ale, že jde o jedinou jeskyni nebo vlastně labyrint zatopených prostor a průchodů v celkové délce 347 kilometrů.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Reuters

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tolkienovi vydělaly jeho knihy tolik peněz, že litoval, že neodešel do důchodu dříve. Kvůli své slávě se navíc musel nechat vyškrtnout z telefonního seznamu.

Zajímavosti

Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu

Věda

Do řeky, která v belgické zoo protéká výběhem rodinky orangutanů, umožnili přístup vydrám.

Revue

Současná astronomie nahlíží na Plejády jako na otevřenou hvězdokupu vzdálenou zhruba 445 světelných let, jejíž členky vznikly z jednoho prachoplynného mezihvězdného mračna asi před 110 miliony roky. 

Vesmír

Svatý Jiří byl podle křesťanské hagiografie římský voják pocházející z Anatolie, dnešního Turecka. Jeho nejslavnější zápas s drakem se měl odehrát u města Kyrény v Libyi.

Historie

Britské motorové čluny na hlídce v roce 1940.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907