Henry Worsley chtěl sám přejít Antarktidu: Zemřel jen 48 kilometrů před cílem

27.01.2016 - Martin Reichman


Reklama

Henry Worsley chtěl bez cizí pomoci přejít Antarktidu. Do cíle jeho 1517 kilometrů dlouhé cesty mu zbýval už jen kousíček. Svůj pokus musel tento armádní veterán kvůli celkovému vyčerpání a dehydrataci vzdát jen 48 kilometrů před cílem. Ani rychlá přeprava do chilské nemocnice v Punta Arenas ho ale nezachránila. V neděli 24. ledna Worsley zemřel.

Na svůj pokus se pětapadesátiletý Henry pečlivě připravoval a trénoval v norských horách. Cesta měla být připomínkou neúspěšné cesty polárního badatele Ernesta Shackletona a měla také přinést peníze jeho kolegům válečným veteránům. 

Ke kondolencím se připojil i jeho přítel britský princ William, který prohlásil, že Henry prokázal velkou statečnost a velké odhodlání. „Ztratili jsme přítele, ale zůstává pro nás zdrojem inspirace,“ dodal princ. Bývalý armádní důstojník strávil v mrazivé Antarktidě 71 dnů, během nichž bez cizí pomoci urazil přes 1 469 kilometrů.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907