Henry Worsley chtěl sám přejít Antarktidu: Zemřel jen 48 kilometrů před cílem

27.01.2016 - Martin Reichman


Reklama

Henry Worsley chtěl bez cizí pomoci přejít Antarktidu. Do cíle jeho 1517 kilometrů dlouhé cesty mu zbýval už jen kousíček. Svůj pokus musel tento armádní veterán kvůli celkovému vyčerpání a dehydrataci vzdát jen 48 kilometrů před cílem. Ani rychlá přeprava do chilské nemocnice v Punta Arenas ho ale nezachránila. V neděli 24. ledna Worsley zemřel.

Na svůj pokus se pětapadesátiletý Henry pečlivě připravoval a trénoval v norských horách. Cesta měla být připomínkou neúspěšné cesty polárního badatele Ernesta Shackletona a měla také přinést peníze jeho kolegům válečným veteránům. 

Ke kondolencím se připojil i jeho přítel britský princ William, který prohlásil, že Henry prokázal velkou statečnost a velké odhodlání. „Ztratili jsme přítele, ale zůstává pro nás zdrojem inspirace,“ dodal princ. Bývalý armádní důstojník strávil v mrazivé Antarktidě 71 dnů, během nichž bez cizí pomoci urazil přes 1 469 kilometrů.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907