Hindenburg Zeppelin: Před 84 lety havarovala Hitlerova obří vzducholoď

06.05.2021 - Jan Miklín

6. květen roku 1937 se stal osudným nejen pro německý Hindenburg, největší létající stroj historie, ale na dlouhou dobu i pro obří vzducholodě vůbec

<p>Vzducholoď LZ-129 představovala mistrovské dílo německých konstruktérů. Kolos, poháněný čtyřmi dieslovými motory, dokázal letět rychlostí až 135 km/h.</p>

Vzducholoď LZ-129 představovala mistrovské dílo německých konstruktérů. Kolos, poháněný čtyřmi dieslovými motory, dokázal letět rychlostí až 135 km/h.


Reklama

Po třídenním letu z německého Frankfurtu zahájila vzducholoď, dlouhá 245 metrů, přistávací manévr na newyorském letišti Lakehurst. Dodnes není jisté, zda šlo o sabotáž, proražení látkového potahu nebo – nejspíše – jiskru statické elektřiny, která zapálila 200 000 m³ vodíku. Vzducholoď, která v tu dobu byla ve výšce okolo 60 metrů nad zemí, shořela za 34 sekund a z necelé stovky lidí na palubě zahynulo 13 cestujících a 22 členů posádky.

Důvodem, proč se ve vzducholodích používal vysoce hořlavý vodík namísto hélia, bylo americké embargo hitlerovského Německa. Konstruktéři ale měli s použitím vodíku zkušenosti, jeho vyšší vztlak umožnil přidat další kabiny pro pasažéry. O bezpečnosti vzducholodi byl výrobce tak přesvědčen, že na palubě byla i kuřárna.

TIP: Jak velký byl Hindenburg Zeppelin? Třikrát větší než dnešní létající obři

Interiér vzducholodi byl luxusní: o pohodlí padesátky cestujících se při transatlantickém letu staralo 61 členů posádky, nechyběla sprcha s teplou vodou, piano pro obveselení i možnost přepravy automobilů. Úrovni cestování odpovídala i cena: 450 $ za jednosměrnou letenku odpovídá dnešním zhruba 150 000 Kč. Let z Evropy do Ameriky trval za ideálních podmínek lehce přes dva dny a vzducholoď, poháněná čtveřicí dieselových motorů, dosahovala rychlosti až 135 km/h.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907