Historický milník: Dnes má odstartovat nejsilnější raketa současnosti

V Kennedyho vesmírném středisku na Floridě vrcholí přípravy na premiérový úterní start nejsilnějšího raketového nosiče současnosti, kterým je Falcon Heavy americké soukromé společnosti SpaceX

06.02.2018 - Martin Reichman



Falcon Heavy vychází z upraveného nosiče Falcon 9. Součástí rakety jsou i dva pomocné vzletové raketové stupně, takzvané boostery, které vznikly rovněž úpravou v minulosti již použitých Falconů 9. Podle zveřejněných parametrů bude raketa schopná dopravit na nízkou oběžnou dráhu až 64tunový náklad. Pro srovnání, legendární americký Saturn V, který se stal nejsilnějším nosičem historie, dokázal na nízkou orbitu dopravit 140 tun nákladu a Falcon 9 v nejsilnější verzi je schopen vynést necelých 23 tun.

Se Starmanem za volantem rudého bouráku

V rámci testovacího startu ponese Falcon jako užitečný náklad elektromobil Tesla Roadster s postavou hvězdného muže Starmana. „Řidičem“ elektromobilu je figurína oblečená do skafandru, který SpaceX vyvíjí. Tyto skafandry mají nosit astronauti při startu a přistání v připravované lodi Crew Dragon, která bude vozit posádku na ISS. V rámci startu se počítá s návratem boosterů i centrálního prvního stupně. Zatímco dvojice postranních boosterů má přistát na pevnině, centrální část zamíří na přistávací plošinu v Atlantiku.

Aktualizace: SpaceX to dokázali! Raketa Falcon Heavy úspěšně odstartovala

Pokud bude start plánovaný na 13:30 místního času (19:30 SEČ) úspěšný, což podle Muska není jisté, bude Tesla se Starmanem na sedačce řidiče podobně jako planety obíhat po heliocentrické dráze kolem Slunce. Elon Musk původně psal, že se elektromobil vydá k Marsu, později ale upřesnil, že se stroj jen přiblíží ke Slunci na podobnou vzdálenost, jaká rudou planetu dělí od naší mateřské hvězdy. Podle komentátorů ale není příliš pravděpodobné, že by se elektromobil oddělil od horního stupně, který jej bude zásobovat energií a zajistí komunikaci se Zemí. V případě Elona Muska ale není o překvapení nikdy nouze.

  • Zdroj textu

    SpaceX, ČTK, Space, Kosmonautix

  • Zdroj fotografií

    SpaceX


Další články v sekci