Co bylo největší vášní Adolfa Hitlera? Literární všehochuť

07.06.2016 - Ĺudovít Kossár

Pamětníci tvrdí, že Hitler četl vášnivě rád. August Kubizek, přítel z mládí, popisuje, že nikdy neviděl Adolfa bez knihy


Reklama

Pravda to být může. Četl skutečně neuvěřitelné množství titulů, i když často nahodile a bez nějakého pečlivějšího výběru. První kniha, kterou si koupil roku 1915 za čtyři marky pojednávala o kulturních pokladech Berlína a napsal ji umělecký kritik Max Osborn. Vracel se k ní až do své smrti! Když ostatní vojáci na frontě první světové války utráceli peníze za ženy, alkohol a cigarety, Hitler si v koutku listoval průvodcem po krásách města, které si už tehdy vysnil za hlavní město Německa.

Vědět o všem!

Hitler měl své knihy různě uložené v Berlíně, v Berchtesgadenu i v mnichovském bytě a ve zdejším Hnědém domě, tedy sídle nacistické strany. Po roce 1933 už čas na knihy ztrácel, o to víc se však rozrůstala jeho knihovna. Roku 1942 čítala sbírka kolem 16 300 kusů! Byla stejně zvláštní, jako její vlastník. Podle poválečných záznamů a tehdejších soupisů víme, že obsahovala nejen knihy, které si sám koupil, ale také tituly, které dostával od přátel a fanoušků a dále povinné výtisky, které mu náležely „ze zákona“, protože vůdce by přece měl vědět, co se v jeho Říši píše. On sám však nečetl proto, aby získal nové názory. Pouze aby se utvrdil v tom, co už věděl a čemu se rozhodl věřit… Proto četl knihy od konce, aby zjistil, zda souhlasí s autorovými závěry! Jen pokud se mu hodily do krámu, odhodlal se vůbec začít číst zbytek. 

Co ale četl vůdce v nejintimnějších chvílích? Dobrodružné knihy pro mládež! Miloval Karla Maye a přečetl jeho kompletní dílo! Už jako malý kluk a dospívající mladík hltal cestopisy a zejména knihy slavného švédského cestovatele Svena Hedina. Naprosto ho obdivoval, a když se dostal k moci, využil své slávy k tomu, aby se s oblíbeným spisovatelem seznámil. Vůdce k němu měl velice osobní vztah a sám jej prosil o nová vydání jeho cestopisů. K této části své knihovničky se vracel po celý svůj život. Na Karla Maye nikdy nezanevřel! Některé ohmatané svazky měl u postele až do posledních chvil, ještě i v berlínském bunkru! 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 5/2014

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907