Co bylo největší vášní Adolfa Hitlera? Literární všehochuť

07.06.2016 - Ĺudovít Kossár

Pamětníci tvrdí, že Hitler četl vášnivě rád. August Kubizek, přítel z mládí, popisuje, že nikdy neviděl Adolfa bez knihy


Reklama

Pravda to být může. Četl skutečně neuvěřitelné množství titulů, i když často nahodile a bez nějakého pečlivějšího výběru. První kniha, kterou si koupil roku 1915 za čtyři marky pojednávala o kulturních pokladech Berlína a napsal ji umělecký kritik Max Osborn. Vracel se k ní až do své smrti! Když ostatní vojáci na frontě první světové války utráceli peníze za ženy, alkohol a cigarety, Hitler si v koutku listoval průvodcem po krásách města, které si už tehdy vysnil za hlavní město Německa.

Vědět o všem!

Hitler měl své knihy různě uložené v Berlíně, v Berchtesgadenu i v mnichovském bytě a ve zdejším Hnědém domě, tedy sídle nacistické strany. Po roce 1933 už čas na knihy ztrácel, o to víc se však rozrůstala jeho knihovna. Roku 1942 čítala sbírka kolem 16 300 kusů! Byla stejně zvláštní, jako její vlastník. Podle poválečných záznamů a tehdejších soupisů víme, že obsahovala nejen knihy, které si sám koupil, ale také tituly, které dostával od přátel a fanoušků a dále povinné výtisky, které mu náležely „ze zákona“, protože vůdce by přece měl vědět, co se v jeho Říši píše. On sám však nečetl proto, aby získal nové názory. Pouze aby se utvrdil v tom, co už věděl a čemu se rozhodl věřit… Proto četl knihy od konce, aby zjistil, zda souhlasí s autorovými závěry! Jen pokud se mu hodily do krámu, odhodlal se vůbec začít číst zbytek. 

Co ale četl vůdce v nejintimnějších chvílích? Dobrodružné knihy pro mládež! Miloval Karla Maye a přečetl jeho kompletní dílo! Už jako malý kluk a dospívající mladík hltal cestopisy a zejména knihy slavného švédského cestovatele Svena Hedina. Naprosto ho obdivoval, a když se dostal k moci, využil své slávy k tomu, aby se s oblíbeným spisovatelem seznámil. Vůdce k němu měl velice osobní vztah a sám jej prosil o nová vydání jeho cestopisů. K této části své knihovničky se vracel po celý svůj život. Na Karla Maye nikdy nezanevřel! Některé ohmatané svazky měl u postele až do posledních chvil, ještě i v berlínském bunkru! 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 5/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907