Hitlerův telefon, prodaný v aukci za 6 milionů, je prý padělek!

27.02.2017 - Martin Reichman

Aukční síň, která prodala Hitlerův telefon, čelí nařčení, že prodala padělek. Tvrdí to expert z frankfurtského muzea komunikací

Nacistický artefakt, nebo padělek? -<p>Aparát, který nese typové označení W38, vyrobila společnost Siemens. Vůdce ho podle aukčního domu dostal darem od wehrmachtu.</p>
Nacistický artefakt, nebo padělek? -

Aparát, který nese typové označení W38, vyrobila společnost Siemens. Vůdce ho podle aukčního domu dostal darem od wehrmachtu.


Reklama

„Jde o jasný podvrh,“ říká o údajném osobním telefonu Adolfa Hitlera, který se nedávno prodal za více než šest milionů v aukci v Marylandu, ředitel frankfurtského muzea komunikací Frank Gnegel. Hitlerův telefon vyrobil Siemens & Halske, část přístroje ale zjevně pochází z anglického telefonu. Někdo musel přístroj dát dohromady později ve Velké Británii,“ dodává kurátor.

Nacistický artefakt, nebo padělek?

Pochybnosti budí i další detaily – podle Franka Gnegela je také nepravděpodobné, že by telefon pro takto vysoce postaveného muže byl opatřený laciným červeným nátěrem. Siemens by podle něj vyrobil telefon rovnou z červeného plastu. Jako nepříliš pravděpodobné se jeví také skutečnost, že by Hitler používal telefon s ručním číselníkem.

Údajný osobní telefon Adolfa Hitlera si měl v květnu 1945 odvézt z ruin vůdcova berlínského bunkru britský důstojník Ralph Rayner. Otlučený telefon prodala před týdnem aukční dům Alexander Historical Auctions za 243 000 dolarů (6,2 milionu Kč).

Reklama

  • Zdroj textu:

    Daily Mail, Deutsche Welle

  • Zdroj fotografií: invaluable.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907