Hitlerův telefon, prodaný v aukci za 6 milionů, je prý padělek!

27.02.2017 - Martin Reichman

Aukční síň, která prodala Hitlerův telefon, čelí nařčení, že prodala padělek. Tvrdí to expert z frankfurtského muzea komunikací

Nacistický artefakt, nebo padělek? -<p>Aparát, který nese typové označení W38, vyrobila společnost Siemens. Vůdce ho podle aukčního domu dostal darem od wehrmachtu.</p>
Nacistický artefakt, nebo padělek? -

Aparát, který nese typové označení W38, vyrobila společnost Siemens. Vůdce ho podle aukčního domu dostal darem od wehrmachtu.


Reklama

„Jde o jasný podvrh,“ říká o údajném osobním telefonu Adolfa Hitlera, který se nedávno prodal za více než šest milionů v aukci v Marylandu, ředitel frankfurtského muzea komunikací Frank Gnegel. Hitlerův telefon vyrobil Siemens & Halske, část přístroje ale zjevně pochází z anglického telefonu. Někdo musel přístroj dát dohromady později ve Velké Británii,“ dodává kurátor.

Nacistický artefakt, nebo padělek?

Pochybnosti budí i další detaily – podle Franka Gnegela je také nepravděpodobné, že by telefon pro takto vysoce postaveného muže byl opatřený laciným červeným nátěrem. Siemens by podle něj vyrobil telefon rovnou z červeného plastu. Jako nepříliš pravděpodobné se jeví také skutečnost, že by Hitler používal telefon s ručním číselníkem.

Údajný osobní telefon Adolfa Hitlera si měl v květnu 1945 odvézt z ruin vůdcova berlínského bunkru britský důstojník Ralph Rayner. Otlučený telefon prodala před týdnem aukční dům Alexander Historical Auctions za 243 000 dolarů (6,2 milionu Kč).

  • Zdroj textu:

    Daily Mail, Deutsche Welle

  • Zdroj fotografií: invaluable.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dvojice nejvyšších kamčatských sopek: zleva vzdálenější Ključevskaja (4 750 metrů) a bližší vulkán Kamen (4 575 metrů), který je už neaktivní.

Zajímavosti
Vesmír

Lidé v Japonsku věřili, že nindžové jsou něco jako smrtící plyn: lehčí než vzduch, schopní protáhnout se klíčovou dírkou a neviditelní…

Historie

Dobře vyvinuté zadní končetiny sloužily klokanomyším ke skákání.

Příroda
Zajímavosti

Model pravěkého tučňáka v životní velikosti

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907