Hitlerův telefon, prodaný v aukci za 6 milionů, je prý padělek!

Aukční síň, která prodala Hitlerův telefon, čelí nařčení, že prodala padělek. Tvrdí to expert z frankfurtského muzea komunikací

27.02.2017 - Martin Reichman„Jde o jasný podvrh,“ říká o údajném osobním telefonu Adolfa Hitlera, který se nedávno prodal za více než šest milionů v aukci v Marylandu, ředitel frankfurtského muzea komunikací Frank Gnegel. Hitlerův telefon vyrobil Siemens & Halske, část přístroje ale zjevně pochází z anglického telefonu. Někdo musel přístroj dát dohromady později ve Velké Británii,“ dodává kurátor.

Nacistický artefakt, nebo padělek?

Pochybnosti budí i další detaily – podle Franka Gnegela je také nepravděpodobné, že by telefon pro takto vysoce postaveného muže byl opatřený laciným červeným nátěrem. Siemens by podle něj vyrobil telefon rovnou z červeného plastu. Jako nepříliš pravděpodobné se jeví také skutečnost, že by Hitler používal telefon s ručním číselníkem.

Údajný osobní telefon Adolfa Hitlera si měl v květnu 1945 odvézt z ruin vůdcova berlínského bunkru britský důstojník Ralph Rayner. Otlučený telefon prodala před týdnem aukční dům Alexander Historical Auctions za 243 000 dolarů (6,2 milionu Kč).

  • Zdroj textu

    Daily Mail, Deutsche Welle

  • Zdroj fotografií

    invaluable.com


Další články v sekci