Na sklonku druhé světové války propukl v části Nizozemska, která byla v té době stále okupovaná Německem, drastický hladomor. Asi 22 tisíc lidí tehdy zemřelo hlady a 4,5 milionů Nizozemců trpělo extrémní podvýživou.
Vědci si už dříve všimli, že potomci lidí, které postihl tehdejší hladomor, jsou ve zvýšené míře obézní a mají častěji diabetes 2. typu, schizofrenii nebo další zdravotní problémy. A teď to potvrzuje i nový výzkumu DNA těchto potomků.
TIP: Silnější, než se zdají: Ženy přežívají muže i během hladomorů a epidemií
Nizozemští a američtí genetici zjistili, že hladomor zanechal stopy na epigenetice těchto lidí. Jinými slovy, změnil chemické značky, které jsou navěšené na DNA a ovlivňují fungování jednotlivých genů. Od hladomoru uplynulo více než 70 let a lidé v Nizozemsko na něj přesto dodnes doplácejí.
Columbia University's Mailman School of Public Health
HistorieMrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)
ZajímavostiTradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, Artemis, CC0)
VálkaExplodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)