Hlavní atrakcí ruského rodinného parku je bájný drak slovanské mytologie

13.11.2021 - Martin Reichman


Reklama

Ruský rodinný park Kudykina Gora na okraji obce Kamenka (zhruba 100 kilometrů severně od Voroněže) je oblíbenou turistickou destinací. Za svůj věhlas vděčí park především jednomu exponátu – soše Zmeje Goryniše, realistickému a děsivě vyhlížejícímu ztvárnění bájného draka, známého z mnoha ruských a slovanských příběhů a legend. Impozantní socha, kterou ze železa a betonu vytvořil ukrajinský sochař Vladimir Kolesnikov, je vysoká zhruba 15 metrů, chrlí oheň a kouř a vydává divoký a hrůzu nahánějící řev.

Zmej Goryniš, nebo též Zmej (Zmaj nebo Zmij) představoval ve slovanském náboženství a mytologii dračího či hadího protivníka vládce Peruna. Někteří ruští jazykovědci jej ztotožňují s Velesem – patrně druhým nejvýznamnějším všeslovanským bohem.

TIP: Na slovanském Olympu: Kterým bohům se klaněli staří Čechové?

Nejpůsobivějším představením kudykinského draka je show, během které ze svých tří tlam chrlí oheň a kouř a vydává divoký řev. Spatřit rozzuřeného Zmeje se však nepoštěstí každému – zmíněná show je v rodinném parku Kudykina Gora k vidění vždy jen s končícím dnem a příchodem soumraku o víkendech a během státních svátků.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907