Hlavní atrakcí ruského rodinného parku je bájný drak slovanské mytologie

13.11.2021 - Martin Reichman


Reklama

Ruský rodinný park Kudykina Gora na okraji obce Kamenka (zhruba 100 kilometrů severně od Voroněže) je oblíbenou turistickou destinací. Za svůj věhlas vděčí park především jednomu exponátu – soše Zmeje Goryniše, realistickému a děsivě vyhlížejícímu ztvárnění bájného draka, známého z mnoha ruských a slovanských příběhů a legend. Impozantní socha, kterou ze železa a betonu vytvořil ukrajinský sochař Vladimir Kolesnikov, je vysoká zhruba 15 metrů, chrlí oheň a kouř a vydává divoký a hrůzu nahánějící řev.

Zmej Goryniš, nebo též Zmej (Zmaj nebo Zmij) představoval ve slovanském náboženství a mytologii dračího či hadího protivníka vládce Peruna. Někteří ruští jazykovědci jej ztotožňují s Velesem – patrně druhým nejvýznamnějším všeslovanským bohem.

TIP: Na slovanském Olympu: Kterým bohům se klaněli staří Čechové?

Nejpůsobivějším představením kudykinského draka je show, během které ze svých tří tlam chrlí oheň a kouř a vydává divoký řev. Spatřit rozzuřeného Zmeje se však nepoštěstí každému – zmíněná show je v rodinném parku Kudykina Gora k vidění vždy jen s končícím dnem a příchodem soumraku o víkendech a během státních svátků.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hod oštěpem se poprvé objevil na olympijských hrách v roce 708 př. n. l. jako součást pětiboje. Od roku 1908 je součástí programu moderních olympijských her pro muže a od roku 1932 pro ženy. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Skořicí se nemusíte jen dusit v rámci šílených výzev na internetu. Podle řady výzkumů má blahodárné účinky na lidské zdraví. (foto: PixabayCC0)

Věda

Jupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona)CC BY-SA 4.0)

Vesmír
Zajímavosti

Německý tank PzKpfw VI, dva stroje tohoto typu zničily v Malinavě 15 nepřátelských obrněnců. (foto: Shutterstock)

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907