Hlavní město trosek: Před 78 lety srovnali Američané se zemí francouzské Saint-Lô

06.07.2022 - Vendula Borůvková

Město Saint-Lô mělo po vylodění v Normandii klíčový význam – Američané proto zahájili bombardování, které v červenci 1944 zničilo téměř 95 % veškeré zástavby…

<p>Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)


Reklama

Bývalé město, bývalé ulice, bývalé domy… tak nějak vypadalo Saint-Lô poté, co na něj po celou noc z 6. na 7. července roku 1944 dopadaly bomby z amerických letadel… Fotograf, který z místa pořizoval sadu snímků, později svou kolekci pojmenoval přiléhavým názvem Hlavní město trosek.

TIP: Jak vypadalo opevnění na jednotlivých plážích?

Saint-Lô obsadila německá armáda hned roku 1940 a představovalo důležitou dopravní křižovatku. Spojenci potřebovali Němce operující v Bretani odříznout od bojů probíhajících po vylodění v Normandii. Den před bombardováním dokonce varovali místní obyvatelstvo pomocí letáků vyhazovaných z letadel. Bohužel kvůli silnému větru dopadly lístky daleko od místa budoucího útoku. Ve městě vydanému napospas náletu tak zahynuly například dvě stovky zajatců a vězňů zadržovaných v místní věznici. Saint-Lô se toho dne stalo synonymem novodobého mučedníka… 

O týden později ve městě a jeho okolí svedly bitvu německé síly s jednotkami několika amerických pěších divizí operujících v okolí. Boje o město trvaly tři dny, než se místo podařilo zbavit německých odstřelovačů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907