Hledání mytických zemí (3): Ruská Atlantida na dně jezera

20.12.2021 - Lenka Hrabalová

Ruská Atlantida se jmenuje Kitěž: Podle legend spočívá na dně jezera, kam ji před Mongoly ukryl boží zásah...

<p>Kulisy pro operu o Kitěži navrhl roku 1934 pro brněnské divadlo geniální malíř a ilustrátor Ivan Bilibin.</p>

Kulisy pro operu o Kitěži navrhl roku 1934 pro brněnské divadlo geniální malíř a ilustrátor Ivan Bilibin.


Reklama

Světlojarské jezero v Nižním Novgorodu ukrývá podle legendy tajemství: Velkokníže Jurij II. prý nechal ve 13. století vystavět na Volze město Malý Kitěž. Když však přicestoval ke zmíněnému jezeru, zamiloval si oblast natolik, že se rozhodl vybudovat další sídlo – Velký Kitěž. Oba názvy mají odkazovat na královské město Kidekša, jež roku 1237 skončilo v rukou Mongolů. Nápor mužů prince Bátúa však neustával, a když se mongolský válečník doslechl o Malém Kitěži, vyslal svou armádu i tam. 

Město padlo a jeho obyvatelé v čele s Jurijem se vydali hledat útočiště do Velkého Kitěže, jenže nezdolní Mongolové jim byli v patách. Když vojáci dorazili k branám krásného města na břehu jezera, zarazilo je, že nemá žádné opevnění, obranné valy ani věže – obyvatelé se za záchranu pouze modlili. S vidinou snadného vítězství tak Mongolové zaútočili, ale během zteče došlo k božímu zásahu: Kolem sídla vytryskla voda, načež zmizelo pod hladinou. Podle příběhu dnes Kitěž dokážou najít jen lidé s čistým srdcem. Věřící prý mohou na hladině spatřit střechy domů či chrámů a někdy i světla procesí, zatímco během klidných dnů je údajně slyšet dokonce zpěv dávných obyvatel…

Nezastavitelná horda

Legenda o potopeném městě se poprvé objevila v kronice z 18. století. O předešlých verzích příběhu se nic neví, nicméně cestě k jezeru se stále říká Bátúova. Místní si prý také pamatují, že tam byl asijský válečník poražen. Jejich „vzpomínky“ se však nezakládají na realitě, neboť Rusům se proti Mongolům vůbec nedařilo. Rodina velkoknížete byla vyvražděna roku 1238 ve Vladimiru a on sám padl nedlouho poté, když se hordě z východu postavil na řece Siť. Bátúovy armády pak pokračovaly do Evropy a teprve v roce 1241 je zastavila smrt panovníka.

TIP: Tajemná Atlantida: Zrozená z vody a pohlcená vodou

Příběh proslul díky sérii knih V lesích, kterou napsal koncem 19. století Pavel Ivanovič Melnikov-Pečerskij. A o Kitěži se dodnes mluví jako o ruské Atlantidě. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907