Hmyzožraví luskouni čelí vyhubení: Kvůli pověrám i apetitu lidí

07.10.2016 - Zuzana Rychlá

Nejsou tak atraktivní jako horské gorily a nejsou v centru pozornosti jako nosorožci. Přesto luskouni čelí podobnému osudu. Jejich populace je na pokraji vyhubení

Mizející luskouni -<p>Existuje 7 druhů luskounů. Všechny již dnes patří mezi ohrožené, nebo kriticky ohrožené druhy.</p>
Mizející luskouni -

Existuje 7 druhů luskounů. Všechny již dnes patří mezi ohrožené, nebo kriticky ohrožené druhy.


Reklama

V Číně, Vietnamu, Indonésii a Laosu patří mezi vyhledávané pochoutky – řeč je o luskounech, šupinatých hmyzožravcích nejasného evolučního původu. Vedle masa je v těchto zemích poptávka také po luskouních šupinách, využívaných v tradiční medicíně - údajně mají léčit kožní choroby a astma, a podporovat tvorbu mléka u kojících matek.

Na rozdíl od dalších podobně postižených druhů zvířat ale stojí luskouni  mimo zájem široké veřejnosti. I proto se populace asijských luskounů dramaticky snížila a dnes tito noční tvorové patří mezi kriticky ohrožené druhy.

Lépe na tom nejsou ani africké druhy – poté co byli luskouni v Asii téměř vyhubeni, se zájem pašeráků obrací k Africe. Kvůli vysoké poptávce mají luskouni pro překupníky cenu zlata. Jeden kilogram luskouních šupin se na černém trhu prodává za 450 dolarů (zhruba 10 tisíc korun).

Reklama

  • Zdroj textu:

    Profimedia, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907