Hmyzožraví luskouni čelí vyhubení: Kvůli pověrám i apetitu lidí

07.10.2016 - Zuzana Rychlá

Nejsou tak atraktivní jako horské gorily a nejsou v centru pozornosti jako nosorožci. Přesto luskouni čelí podobnému osudu. Jejich populace je na pokraji vyhubení

Mizející luskouni -<p>Existuje 7 druhů luskounů. Všechny již dnes patří mezi ohrožené, nebo kriticky ohrožené druhy.</p>
Mizející luskouni -

Existuje 7 druhů luskounů. Všechny již dnes patří mezi ohrožené, nebo kriticky ohrožené druhy.


Reklama

V Číně, Vietnamu, Indonésii a Laosu patří mezi vyhledávané pochoutky – řeč je o luskounech, šupinatých hmyzožravcích nejasného evolučního původu. Vedle masa je v těchto zemích poptávka také po luskouních šupinách, využívaných v tradiční medicíně - údajně mají léčit kožní choroby a astma, a podporovat tvorbu mléka u kojících matek.

Na rozdíl od dalších podobně postižených druhů zvířat ale stojí luskouni  mimo zájem široké veřejnosti. I proto se populace asijských luskounů dramaticky snížila a dnes tito noční tvorové patří mezi kriticky ohrožené druhy.

Lépe na tom nejsou ani africké druhy – poté co byli luskouni v Asii téměř vyhubeni, se zájem pašeráků obrací k Africe. Kvůli vysoké poptávce mají luskouni pro překupníky cenu zlata. Jeden kilogram luskouních šupin se na černém trhu prodává za 450 dolarů (zhruba 10 tisíc korun).

Reklama

  • Zdroj textu:

    Profimedia, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907