Nejsou tak atraktivní jako horské gorily a nejsou v centru pozornosti jako nosorožci. Přesto luskouni čelí podobnému osudu. Jejich populace je na pokraji vyhubení
V Číně, Vietnamu, Indonésii a Laosu patří mezi vyhledávané pochoutky – řeč je o luskounech, šupinatých hmyzožravcích nejasného evolučního původu. Vedle masa je v těchto zemích poptávka také po luskouních šupinách, využívaných v tradiční medicíně - údajně mají léčit kožní choroby a astma, a podporovat tvorbu mléka u kojících matek.
Na rozdíl od dalších podobně postižených druhů zvířat ale stojí luskouni mimo zájem široké veřejnosti. I proto se populace asijských luskounů dramaticky snížila a dnes tito noční tvorové patří mezi kriticky ohrožené druhy.
Lépe na tom nejsou ani africké druhy – poté co byli luskouni v Asii téměř vyhubeni, se zájem pašeráků obrací k Africe. Kvůli vysoké poptávce mají luskouni pro překupníky cenu zlata. Jeden kilogram luskouních šupin se na černém trhu prodává za 450 dolarů (zhruba 10 tisíc korun).
Profimedia, Wikipedia
VědaEskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)
VesmírExploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU), CC BY 4.0)
RevueKřik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah Popowski, CC0)