Hodinky, které údajně patřily Hitlerovi, se prodaly za 26,5 milionu korun

02.08.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

Hodinky, které údajně patřily Adolfu Hitlerovi, se na aukci v USA prodaly za 1,1 milionu dolarů (26,5 milionu korun). Náramkové hodinky značky Huber, na nichž je z rubu vyrytý hákový kříž a iniciály AH, získal anonymní kupec.


Reklama

Podle aukční síně dostal zlaté hodinky Hitler darem ke svým 44. narozeninám v roce 1933, tedy v roce, kdy se stal německým kancléřem. Není ale jisté, zda je někdy nosil. Na konci války si je jako suvenýr odvezli francouzští vojáci, kteří obsazovali jeho alpské sídlo Berghof. Aukční síň Alexander Historical Auctions původně počítala s tím, že se prodají až za čtyři miliony dolarů (97 milionů korun). Neznámý kupec nakonec zaplatil zhruba čtvrtinu očekávané ceny.

TIP: Posezení pro vůdce: Hitlerovo záchodové prkénko překonalo aukční rekord

Dražbu válečných memorabilií a zejména předmětů spojených s Hitlerem a nacistickým režimem předem kritizovalo Evropské židovské sdružení (EJA). Podle jeho předsedy Menachema Margolina zařazení těchto položek do aukce může vést k idealizaci nacistické éry a nijak neslouží historickému poznání.

„Ať už jde o dobré nebo zlé dějinné události, je třeba je uchovat. Pokud připomínky zničíte, nebude existovat důkaz, že se ty dějiny vůbec odehrály,“ hájila prodej zástupkyně aukční síně Mindy Greensteinová.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda
Vesmír

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907