Holky holkám: Projekt Czechitas se snaží bořit stereotypy o ženách v IT

03.08.2020 - redakce pořadů Víkend a Nikol Patíková

Postupující digitalizace nejvíc ohrožuje ženy. Už stovky jich přitom prošly úspěšnou rekvalifikací, za kterou stojí nezisková organizace Czechitas. Ta se dámy snaží k informačním technologiím přivést již několik let

<p>Nezisková organizace Czechitas už uspořádala 450 workshopů a dlouhodobých kurzů.</p>

Nezisková organizace Czechitas už uspořádala 450 workshopů a dlouhodobých kurzů.


Reklama

„Ženy vnášejí do IT jiný pohled, a o to jde,“ usmívá se zakladatelka Czechitas Dita Přikrylová. Stačí s těmito dámami strávit několik hodin, a získáte pocit, že informační technologie představují nejzábavnější možné povolání. Ohromná síla, díky níž se bez nadsázky tisíce žen noří do hlubin počítačů, vytryskla nenápadně – když před sedmi lety pár spolužáků z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně uspořádalo workshop o tvorbě webových aplikací.

Jak zbořit stereotypy

„Chtěli jsme holkám ukázat, že se v oblasti IT mohou něco nového naučit relativně rychle,“ vysvětluje Dita Přikrylová, jež na vlastní kůži pocítila, jaké zastoupení ženy v IT světě u nás mají. Když studovala aplikovanou informatiku, patřila k deseti dívkám v ročníku mezi téměř dvěma stovkami spolužáků. Může za to prý stereotypní pocit, že IT je určeno jen pro vyvolené jedničkáře z matematiky. „Já se nejčastěji setkávám se stereotypy v hlavách samotných žen. Pro ně se pořád jedná o velmi nepředstavitelnou profesi, což může být samozřejmě dáno výchovou a volbou povolání, která se odehrává už na střední škole.“

Prostá myšlenka „holky holkám o IT“, s níž Dita spoluzakládala neziskovou vzdělávací organizaci Czechitas, se během šesti let přerodila v něco ohromného. Czechitas dnes mají 49 zaměstnanců, 565 dobrovolníků, koučů a lektorů, sedm poboček a uspořádali přes 450 workshopů i dlouhodobých kurzů, kterými prošlo přes dvanáct tisíc žen. Desítkám z nich se tím přitom změnil život.

S vámi se nepočítá

Lence Farané dal profesor na gymnáziu jasně najevo, co si o dívkách ve světě čísel myslí: „Hned na začátku nám řekl, že my jako holky nikdy nebudeme mít tak dobré výsledky v matice a fyzice jako kluci a že budeme rády, když ‚prolezeme‘ za tři.“ Teď by se její učitel nejspíš divil. Po deseti letech opustila manažerskou pozici v hotelnictví a rozhodla se zkusit něco jiného. Lákala ji analýza dat, a tak začala listovat inzeráty a poohlížet se po kurzech programování – až narazila na Czechitas.

TIP: Dělat víc věcí najednou? Ženy nejsou čarodějky, muži to zvládají stejně

Lenka s nimi následně absolvovala tříměsíční akademii, kterou přirovnává k semestru na vysoké škole. Na výuku, spojenou i s praxí, se nedostane každý – zájem často třikrát převyšuje počet volných míst, a tak si v Czechitas mohou vybírat. „Do programu volíme ženy, které mají motivaci s nabytými znalostmi něco podniknout, nejlépe získat práci v oboru. Vybíráme ženy, jež se vracejí z mateřské dovolené a chtějí si najít nové místo, a rozhodujeme se také podle jejich vstupních znalostí,“ popisuje Dita Přikrylová. Většinu z nich sice nezvládnou zastat hned po absolvování kurzu, ale na juniorní pozice si troufnout mohou. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Šestičlenná mexická hlídka zvládne kanalizační systém zkontrolovat jen dvakrát do týdne.

Zajímavosti

Lidé labutě v zimě rádi krmí, často ale bohužel volí zcela nevhodnou potravu.

Příroda

Mozky lidí, kteří spolu souhlasí, jsou pěkně synchronizované. Zato během hádky jsou mozky navzájem rozladěné.

Věda

Vizualizace galaxie ID2299, která vznikla kosmickou kolizí a značná část jejího plynu byla následkem srážky vyvržena v podobě „slapového ohonu“.

Vesmír
Revue

Pro avarsko-slovanské vztahy nejspíš platí ono Palackého vzájemné stýkání a potýkání obou kultur. Slovo Avar si Slované připodobňovali se slovem obrabar. Kmen Hunů se zase v němčině odráží ve slově Hüne, což rovněž znamená obr.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907