Holky holkám: Projekt Czechitas se snaží bořit stereotypy o ženách v IT

03.08.2020 - redakce pořadů Víkend a Nikol Patíková

Postupující digitalizace nejvíc ohrožuje ženy. Už stovky jich přitom prošly úspěšnou rekvalifikací, za kterou stojí nezisková organizace Czechitas. Ta se dámy snaží k informačním technologiím přivést již několik let

<p>Nezisková organizace Czechitas už uspořádala 450 workshopů a dlouhodobých kurzů.</p>

Nezisková organizace Czechitas už uspořádala 450 workshopů a dlouhodobých kurzů.


Reklama

„Ženy vnášejí do IT jiný pohled, a o to jde,“ usmívá se zakladatelka Czechitas Dita Přikrylová. Stačí s těmito dámami strávit několik hodin, a získáte pocit, že informační technologie představují nejzábavnější možné povolání. Ohromná síla, díky níž se bez nadsázky tisíce žen noří do hlubin počítačů, vytryskla nenápadně – když před sedmi lety pár spolužáků z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně uspořádalo workshop o tvorbě webových aplikací.

Jak zbořit stereotypy

„Chtěli jsme holkám ukázat, že se v oblasti IT mohou něco nového naučit relativně rychle,“ vysvětluje Dita Přikrylová, jež na vlastní kůži pocítila, jaké zastoupení ženy v IT světě u nás mají. Když studovala aplikovanou informatiku, patřila k deseti dívkám v ročníku mezi téměř dvěma stovkami spolužáků. Může za to prý stereotypní pocit, že IT je určeno jen pro vyvolené jedničkáře z matematiky. „Já se nejčastěji setkávám se stereotypy v hlavách samotných žen. Pro ně se pořád jedná o velmi nepředstavitelnou profesi, což může být samozřejmě dáno výchovou a volbou povolání, která se odehrává už na střední škole.“

Prostá myšlenka „holky holkám o IT“, s níž Dita spoluzakládala neziskovou vzdělávací organizaci Czechitas, se během šesti let přerodila v něco ohromného. Czechitas dnes mají 49 zaměstnanců, 565 dobrovolníků, koučů a lektorů, sedm poboček a uspořádali přes 450 workshopů i dlouhodobých kurzů, kterými prošlo přes dvanáct tisíc žen. Desítkám z nich se tím přitom změnil život.

S vámi se nepočítá

Lence Farané dal profesor na gymnáziu jasně najevo, co si o dívkách ve světě čísel myslí: „Hned na začátku nám řekl, že my jako holky nikdy nebudeme mít tak dobré výsledky v matice a fyzice jako kluci a že budeme rády, když ‚prolezeme‘ za tři.“ Teď by se její učitel nejspíš divil. Po deseti letech opustila manažerskou pozici v hotelnictví a rozhodla se zkusit něco jiného. Lákala ji analýza dat, a tak začala listovat inzeráty a poohlížet se po kurzech programování – až narazila na Czechitas.

TIP: Dělat víc věcí najednou? Ženy nejsou čarodějky, muži to zvládají stejně

Lenka s nimi následně absolvovala tříměsíční akademii, kterou přirovnává k semestru na vysoké škole. Na výuku, spojenou i s praxí, se nedostane každý – zájem často třikrát převyšuje počet volných míst, a tak si v Czechitas mohou vybírat. „Do programu volíme ženy, které mají motivaci s nabytými znalostmi něco podniknout, nejlépe získat práci v oboru. Vybíráme ženy, jež se vracejí z mateřské dovolené a chtějí si najít nové místo, a rozhodujeme se také podle jejich vstupních znalostí,“ popisuje Dita Přikrylová. Většinu z nich sice nezvládnou zastat hned po absolvování kurzu, ale na juniorní pozice si troufnout mohou. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907