Dělat víc věcí najednou? Ženy nejsou čarodějky, muži to zvládají stejně

21.10.2019 - Nikol Patíková

Jsou ženy skutečně lepší v multitaskingu? Odpověď hledali němečtí vědci

<p>Experiment prováděli němečtí vědci na skupině 48 mužů a 48 žen, přičemž obě pohlaví měla plnit stejné úkoly. Ukázalo se, že mezi muži a ženami nebyl žádný rozdíl. </p>

Experiment prováděli němečtí vědci na skupině 48 mužů a 48 žen, přičemž obě pohlaví měla plnit stejné úkoly. Ukázalo se, že mezi muži a ženami nebyl žádný rozdíl. 


Reklama

Tým německých psychologů se nedávno rozhodl podrobit zkoušce zažitý stereotyp, že ženy zvládají víc věcí naráz. Studie zkoumala rozdíly mezi pohlavími v sekvenčním multitaskingu (přepínání úkolů) a v tom souběžném (dual tasking), přičemž ukázala, že mezi výsledky mužů a žen není žádný rozdíl. Opět se však potvrdilo, že ať už dělá víc věcí najednou zástupce kteréhokoliv pohlaví, výsledky jsou stejně špatné. 

TIP: Svět mezi růžovou a modrou: Proč muži vnímají barvy jinak než ženy?

Kognitivní schopnosti mužů a žen se velmi podobají a individuální rozdíly mezi pohlavími se stírají, jakmile výzkum zahrne dostatečné množství lidí. Zmíněné studie se zúčastnilo 96 osob, z nichž polovinu představovali muži a půlku ženy. Vědci měřili pět různých empirických ukazatelů, včetně reakční doby splnění úkolu či přesnosti jeho vyhotovení. Výsledky pak mezi oběma skupinami neukázaly žádnou významnou odlišnost.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

To, že člověk využívá pouze 10 % kapacity svého mozku, je dávno vyvráceným mýtem. Smysly jsou však stále trochu záhadou…

Zajímavosti
Revue

Sametová revoluce

Historie

Přistávací modul mise Apollo 12

Vesmír

V okolí Arnhemu odpočívali vojáci II. tankového sboru SS, kteří postupně britské výsadkáře odrazili

 

Válka

Ptačí mumie byly nabízeny jako obětiny pro boha Thovta.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907