Hororový nález: Žena, která posmrtně porodila v hrobě

Italští archeologové si připsali hororový nález. Ve středověkém hrobě objevili pozůstatky mladé ženy a plodu. Podle odborníků šlo o příklad posmrtného porodu

09.04.2018 - Martin Reichman



Středověký hrob, datovaný do 7. nebo 8. století, archeologové objevili nedaleko italské Imoly. Uvnitř hrobu nalezli kosterní pozůstatky ženy a pod ženinou pánví i kostru lidského plodu. Podle odborníků z univerzity ve Ferraře a Boloni jde o příklad posmrtného porodu.

Posmrtný porod, je velmi vzácný, ale známý jev, ke kterému dochází v důsledku hromadění plynů v mrtvém těle. Nahromaděný plyn poté vytlačí plod z ženina těla. Kosterní analýza ukázala, že plod byl starý 38 týdnů – šlo tedy o již zcela donošený plod. Podle vědců bylo ale dítě mrtvé již v době, kdy byla žena pohřbena.

Středověká chirurgie

Nešlo ale o jediné překvapení, které nález archeologům přichystal. V ženině lebce vědci objevili 4,6 milimetrů velký otvor. Archeologové mají za to, že šlo o pozůstatek trepanace – chirurgického zákroku známého již od doby kamenné. Nejčastěji se trepanace používala k léčbě bolestí hlavy, zlomenin lebky a některých duševních chorob.

V případě ženy pohřbené v Imole jsou vědci přesvědčeni, že šlo léčbu eklampsie – nemoci, kterou provází typické záchvaty křečí. Toto onemocnění se vyskytuje výhradně v těhotenství. Trpí jím přibližně 7 % těhotných žen a jde o závažný a nebezpečný stav pro matku i pro plod. Otevření lebky mělo ženě ulevit od nitrolebečního tlaku. Na okrajích otvoru byly patrné známky hojení. Žena tak podle archeologů přežila trepanaci přibližně o týden. Přesnou příčinu ženiny smrti ale vědci neznají.

  • Zdroj textu

    World Neurosurgery

  • Zdroj fotografií

    World Neurosurgery


Další články v sekci