Hrabě Falkenstein na cestách: Veřejné inkognito Josefa II.

16.02.2016 - Jan Čurda

Cestování inkognito bylo mezi monarchy 18. století módním jevem. Žádný z evropských panovníků však nenajezdil tolik kilometrů jako Josef II.


Reklama

Nehnala ho jen cestovatelská vášeň, ani zájem osvíceného monarchy. Byl to život na vídeňském dvoře a nadvláda jeho matky Marie Terezie. Následníka trůnu ve Vídni nic nedrželo. K první velké cestě ho podnítila krize v Čechách v roce 1766. Vypukl hladomor, hrozily epidemie a rebelie. Už při této první cestě se jasně začal rýsovat císařův největší talent – byl neobyčejně bystrým pozorovatelem.

Realita na vlastní oči

Sociální poměry, bída venkovského obyvatelstva, nedostatek školního vzdělání a chybějící lékařská péče – to vše viděl císař osobně a přímo na místě. Nikdy před ním neprožíval panovník bídu svého lidu tak bezprostředně. Každý večer Josef diktoval cestovní deník, aby se nevytratil bezprostřední dojem prožitků. Chtěl poznávat zemi a lid, ne šlechtice a vysoké úředníky. Jako panovník to neměl snadné, když se snažil projíždět zemí, aniž by ho na každém rohu čekala přijetí a radostně jásající davy.

Neúčinné inkognito

Před zahájením cesty musel vyslat posly s pokyny, aby si ho místní lidé příliš nevšímali a pokud možno ho nechávali na pokoji. Jeho inkognito hraběte z Falkensteinu po nějaké době naprosto ztratilo účinnost. Každý věděl, čí kočár tudy projíždí. Navzdory demonstrativní prostotě byly přípravy na jeho cesty mohutné a trvaly celé měsíce. Úzkou cestovní kolesku s dvojspřežím následovalo čtyři až osm kočárů, mezi nimi vlastní kočár s oblečením, jeden pro dvorní kancelář a jeden pro cestovní kuchyni. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Svět 6-7/2007

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907