Hrad nebo skladiště? Jak šel čas se slavným Karlštejnem

29.11.2016 - Janka Ryšánek Schmiedtová

Velkolepá gotická stavba byla zamýšlena především jako bezpečný a přitom reprezentativní prostor, kam se měly uložit říšské korunovační klenoty

<p>Základní stavební kámen byl položen samotným Karlem IV., kterému při tak důležitém aktu asistoval arcibiskup Arnošt z Pardubic.</p>

Základní stavební kámen byl položen samotným Karlem IV., kterému při tak důležitém aktu asistoval arcibiskup Arnošt z Pardubic.


Reklama

Postupné, k nebi jakoby se vypínající architektonické uspořádání hradu symbolicky odkazuje na Svatou horu ve městě Jeruzalém s chrámem na vrcholu. Proč? Jeruzalém byl ve středověku chápán jako střed světa, a tak pravověrný křesťan Karel IV. chtěl, aby se i Karlštejn stal pomyslným středem celé Svaté říše římské.

Od královské pokladnice ke sprostému skladišti

Ke konci 15. století se hrad dočkal hned několika gotických přestaveb, aby ho později  majitelé obohatili o řadu v té době moderních renesančních prvků. Tím ale jeho zlatá éra bohužel skončila. V roce 1619 byly korunovační klenoty odvezeny do Vídně a stavba začala chátrat. Poklad se sice v roce 1867 vrátil, ale na původní místo. Svatováclavská koruna byla totiž za Karla IV. uložena ve svatovítské katedrále na Pražském hradě.

Paradoxně byl hrad věnován k užívání právě českým královnám. Jenže už manželka Habsburka Ferdinanda II., císařovna Eleonora, Karlštejn „pronajala“ coby zástavu jednomu z českých šlechticů. Ten rozprodal i to poslední, co zbylo. Ve druhé polovině 17. století už byly některé části na spadnutí. Stavba začala sloužit jako sýpka a skladiště!

TIP: Známý neznámý Karlštejn: Hrad utkaný z polopravd a mýtů

Těžko říct, jak by Karlštejn dopadl, kdyby nepřišlo období romantismu. O chátrající historickou stavbu s nezaměnitelnou atmosférou projevili zájem umělci. Snad na jejich popud navštívil už téměř ruinu císař František I. Na rekonstrukci si ovšem hrad musel ještě počkat. Celých sedmdesát čtyři let! Zahájil ji roku 1886 architekt Josef Mocker. Snažil se obnovit původní gotický vzhled hradu, jenže – v zápalu boje zavrhl i všechny renesanční přestavby a úpravy. Karlštejn tak dostal nové střechy a s nimi i dnešní charakteristický ráz, který z něj činí jeden z nejkrásnějších hradů naší země. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Moderní forenzní DNA fenotyping umožňuje ze sekvence DNA určit původ dotyčného člověka, barvu pokožky, a také základní rysy obličeje. 

Věda

Zoologové žertují, že ksukol ocasatý při pohybu vypadá jako podivný lemur, který má místo rukou pavouky. Na snímku je dobře patrný mimořádně tenký prostředníček.

Příroda

Snímek zachycuje celý kráter Tycho a jeho široké okolí. Jsou na něm patrné jemné detaily měsíční krajiny a vzbuzuje dojem letu těsně nad povrchem Luny.

Vesmír

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907