Hrdinství na stříbrném plátně: Nejslavnější filmy o atentátu na Reinharda Heydricha

11.06.2017 - Martin Nekola

Odvážná akce Gabčíka s Kubišem našla po válce odezvu i mezi filmaři, kteří se do zpracování napínavé látky pustili hned několikrát

Hangman -<p>Obrázek z amerického filmu Hangman also die, který měl premiéru už roku 1943</p>
Hangman -

Obrázek z amerického filmu Hangman also die, který měl premiéru už roku 1943


Reklama

Nejznámější verzí, která přesně vylíčila průběh atentátu i následný hon na jeho vykonavatele, je bezpochyby film Atentát z roku 1964 režiséra Jiřího Sequense. Tuto věrnou filmovou rekonstrukci pražských událostí z května 1942 pak doplnila díla poněkud kuriózní.

Svébytné americké zpracování

Ještě do konce roku 1942 se za oceánem začaly paralelně natáčet hned dva snímky. Scénář k noir thrilleru Hangmen also die, který měl premiéru v Hollywoodu 15. dubna 1943, připravil známý dramatik Bertold Brecht. Samotný atentát ve filmu zobrazen není, víme jen, že jeho pachatelem je mužný odbojář s knírkem, který se po zbytek filmu musí skrývat v ulicích Prahy.

Heydrich v jedné z prvních scén dostane hysterický záchvat hněvu a prohlašuje, že odbojný národ pokoří. Poté dramaticky odchází ze sálu. Tolik ve zkratce k účinkování říšského protektora. Zbytek filmu pak líčí německý teror na obyvatelstvu. Snímku vévodí podmanivá atmosféra a hudba, s reáliemi si však režisér hlavu příliš nelámal.

Podobně je na tom film Hitler´s madman, který se v kinosálech objevil 10. června 1943. Heydrich je zde zobrazen jako sexistický psychopat, kterého baví hanobit české kulturní památky. Rozčílí se, když během mše ve vesnickém kostele vyzve místní muže, aby se přihlásili ke službě na ruskou frontu, a nikdo nezvedne ruku. Obzvláště pitoreskní je scéna, v níž si vyčistí boty s posvátným církevním rouchem a pak jej pohodí na zastřeleného kněze. Atentát v tomto snímku se udál na lesní cestě uprostřed hvozdů poblíž Lidic (!) a spáchal ho naštvaný venkovský učitel za pomoci skupinky partyzánů, kteří oděni v roztodivných kožešinách a čapkách připomínali více pastevce z bosenských hor, než české vlastence.

Další filmová zpracování

Kromě zmíněného československého Atentátu sevíce skutečnosti přiblížil i televizní film Attentat – Heydrich in Prag, natočený v roce 1967. Krátké scény popisující atentát se objevily ve Vávrově eposu Sokolovo (1974), v aktuálním hitu Lidice (2011) či ve snímku Hitler´s SS – Portrait in Evil (1985). V tomto jinak vydařeném příběhu dvou bratrů, kteří se dali do služeb nacistického režimu, se setkáme s dalším podivným ztvárněním Heydrichovy smrti.

Jeho černá limuzína projíždí po zelených stráních, v dáli se skví velmi kulisově působící panorama Hradčan a malostranských střech, když odkudsi přiskočí dva lesní partyzáni se samopaly. Jako naschvál se jim oběma ve stejnou chvíli zasekne spoušť. Nezbývá tedy než na vůz hodit granát, který na místě zabije Heydricha i jeho řidiče. Úspěšní atentátníci se otočí a prchají po silnici zpět do lesů. Jako akční vložka zajímavé, netřeba však připomínat, že historicky zcela mimo.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Kauzy (extra Historie) 2/2011

  • Zdroj fotografií: Archiv autoraDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907