Hrob pod osvíceným Buddhou: Moderní technologie v japonském pohřebnictví

29.04.2017 - Vladimír Kouba

Asijské metropole se dlouhodobě potýkají s nedostatkem míst pro nebožtíky. Japonci proto přišli se zajímavým řešením: ve svatyni plné moderních technologií mohou odpočívat více než dva tisíce zesnulých

Tokijská svatyně Ruriden -<p>V supermoderní tokijské svatyni nabízí místo posledního odpočinku 2 046 sošek buddhů.</p>
Tokijská svatyně Ruriden -

V supermoderní tokijské svatyni nabízí místo posledního odpočinku 2 046 sošek buddhů.


Reklama

Jakmile si dálkovým ovládáním otevřete dveře, centrální mozek ví, s kým má tu čest. Přistoupíte k zabudovanému tabletu, kde elektronickou kartou nebo ručně „aktivujete“ svého příbuzného. Pod každou z malých sošek je uschován popel jednoho zemřelého. Osvětlení vám pak ukáže, nad kterou z nich můžete na zesnulého zavzpomínat

„Ostatky mého muže jsme sem přestěhovali v den třetího výročí jeho smrti. Vybral to můj syn, který viděl reklamu ve vlaku. Původně byl manžel pohřbený až ve čtvrti Čiba, syn ale věděl, jaké potíže mi dělá tam jezdit,“ vypráví pozůstalá Kimie Suwahara.

Úsporné a úhledné

Svatyně Ruriden na hřbitově v centru Tokia byla původně vystavěna z trochu jiného důvodu. Hlavní představený chrámu hledal řešení pro zemřelé, kteří nemají široký okruh příbuzných, nebo žili úplně sami. Jejich hroby totiž zpravidla pustly, protože se o ně nikdo nestaral. 

„Teta a strýček, když ještě žili, rozhodli, že budou zpopelněni a uloženi právě tady. Neměli žádné děti, takže by byl s jejich hrobem brzy problém. Proto chtěli sem, do svatyně Ruriden,“ vysvětluje další z pozůstalých Kenji Yamanaka.

TIP: Pohřeb nanečisto: Morbidní rituál má Jihokorejcům připomenout hodnotu života

Ze svatyně se ale stal hit celého Tokia. A i když není ještě ani z poloviny zaplněna, Japonci přemýšlejí, že postaví další. „I když jsou sošky malé a velice blízko u sebe, je zřejmé, že každá patří konkrétní osobě. Jejich osvětlení byl až dodatečný nápad. Nikdo by totiž nevěděl, která soška patří jeho příbuznému. Původně jsme také použili jen jednu barvu. Postupně jsme se dopracovali až k dnešní, velmi efektní podobě svatyně,“ vysvětluje duchovní Yajima Taijun. 

Japonci o své tradice pečují s velkým zapálením, zároveň jim ale nečiní žádný problém vpouštět do nich nejnovější technologie způsobem, nad kterým v Evropě jen nevěřícně kroutíme hlavou. A nová svatyně je toho krásnou ukázkou. Navíc řeší odvěký problém Tokia – nedostatek místa. 

Ztělesněný drahokam

V Japonsku je stále oblíbenější ještě jedna skutečně netradiční metoda nakládání s ostatky: proměna zesnulého v diamant. Pro společnost Algordanza, která jako jedna z mála službu nabízí, je Japonsko největším trhem. Kremace jsou zde běžnější, protože pozemků k pohřbívání je poskrovnu. K výrobě drobného diamantu o velikosti 0,3–1 karát je potřeba nejméně pět set gramů popela. Z něj je vyextrahováno alespoň 2,5 g čistého uhlíku, který je pak zahříváním bez přístupu vzduchu převeden do formy grafitu. Grafitický uhlík je spolu se speciální slitinou, která funguje jako katalyzátor, zformován do patrony a vložen do keramické šablony. Při vysokém tlaku 5,5 GPa a teplotě téměř 3 000 °C se po deseti dnech zformuje diamant. Ceny se pohybují v přepočtu od 125 tisíc až do půl milionu korun. Zatímco Evropané si obvykle nechají zhotovit jeden kámen, Japonci preferují více menších, aby mohli podělit příbuzné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 Speciál: Koření

  • Zdroj fotografií: Business Insider

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Snímek z prosince 1941 dobře ilustruje, že kvalitně maskovaní rudoarmějci mohli útočníky snadno překvapit. Na fotografi i se nachází minimálně 11 vojáků v převlečnících s kapucemi.

Válka

Odborníci odhadují, že pilotované sondy doletí ke svůdným prstencům Saturnu během příštího století.

Vesmír

Thanatosdrakon amaru v životní velikosti, se svým objevitelem.

Věda

Svatá Hedvika Slezská se věnovala službě pro blaho svého lidu a prohloubení křesťanské víry. Zakládala nemocnice, ošetřovací ústavy a kláštery.

Historie

Psi (ale i třeba kočky) mají stejně jako člověk dvě sady zubů – mléčnou a trvalou. Mléčný chrup psa je tvořen 28 zuby, trvalý 42 zuby.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907