Hrob pod osvíceným Buddhou: Moderní technologie v japonském pohřebnictví

29.04.2017 - Vladimír Kouba

Asijské metropole se dlouhodobě potýkají s nedostatkem míst pro nebožtíky. Japonci proto přišli se zajímavým řešením: ve svatyni plné moderních technologií mohou odpočívat více než dva tisíce zesnulých

Tokijská svatyně Ruriden -<p>V supermoderní tokijské svatyni nabízí místo posledního odpočinku 2 046 sošek buddhů.</p>
Tokijská svatyně Ruriden -

V supermoderní tokijské svatyni nabízí místo posledního odpočinku 2 046 sošek buddhů.


Reklama

Jakmile si dálkovým ovládáním otevřete dveře, centrální mozek ví, s kým má tu čest. Přistoupíte k zabudovanému tabletu, kde elektronickou kartou nebo ručně „aktivujete“ svého příbuzného. Pod každou z malých sošek je uschován popel jednoho zemřelého. Osvětlení vám pak ukáže, nad kterou z nich můžete na zesnulého zavzpomínat

„Ostatky mého muže jsme sem přestěhovali v den třetího výročí jeho smrti. Vybral to můj syn, který viděl reklamu ve vlaku. Původně byl manžel pohřbený až ve čtvrti Čiba, syn ale věděl, jaké potíže mi dělá tam jezdit,“ vypráví pozůstalá Kimie Suwahara.

Úsporné a úhledné

Svatyně Ruriden na hřbitově v centru Tokia byla původně vystavěna z trochu jiného důvodu. Hlavní představený chrámu hledal řešení pro zemřelé, kteří nemají široký okruh příbuzných, nebo žili úplně sami. Jejich hroby totiž zpravidla pustly, protože se o ně nikdo nestaral. 

„Teta a strýček, když ještě žili, rozhodli, že budou zpopelněni a uloženi právě tady. Neměli žádné děti, takže by byl s jejich hrobem brzy problém. Proto chtěli sem, do svatyně Ruriden,“ vysvětluje další z pozůstalých Kenji Yamanaka.

TIP: Pohřeb nanečisto: Morbidní rituál má Jihokorejcům připomenout hodnotu života

Ze svatyně se ale stal hit celého Tokia. A i když není ještě ani z poloviny zaplněna, Japonci přemýšlejí, že postaví další. „I když jsou sošky malé a velice blízko u sebe, je zřejmé, že každá patří konkrétní osobě. Jejich osvětlení byl až dodatečný nápad. Nikdo by totiž nevěděl, která soška patří jeho příbuznému. Původně jsme také použili jen jednu barvu. Postupně jsme se dopracovali až k dnešní, velmi efektní podobě svatyně,“ vysvětluje duchovní Yajima Taijun. 

Japonci o své tradice pečují s velkým zapálením, zároveň jim ale nečiní žádný problém vpouštět do nich nejnovější technologie způsobem, nad kterým v Evropě jen nevěřícně kroutíme hlavou. A nová svatyně je toho krásnou ukázkou. Navíc řeší odvěký problém Tokia – nedostatek místa. 

Ztělesněný drahokam

V Japonsku je stále oblíbenější ještě jedna skutečně netradiční metoda nakládání s ostatky: proměna zesnulého v diamant. Pro společnost Algordanza, která jako jedna z mála službu nabízí, je Japonsko největším trhem. Kremace jsou zde běžnější, protože pozemků k pohřbívání je poskrovnu. K výrobě drobného diamantu o velikosti 0,3–1 karát je potřeba nejméně pět set gramů popela. Z něj je vyextrahováno alespoň 2,5 g čistého uhlíku, který je pak zahříváním bez přístupu vzduchu převeden do formy grafitu. Grafitický uhlík je spolu se speciální slitinou, která funguje jako katalyzátor, zformován do patrony a vložen do keramické šablony. Při vysokém tlaku 5,5 GPa a teplotě téměř 3 000 °C se po deseti dnech zformuje diamant. Ceny se pohybují v přepočtu od 125 tisíc až do půl milionu korun. Zatímco Evropané si obvykle nechají zhotovit jeden kámen, Japonci preferují více menších, aby mohli podělit příbuzné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 Speciál: Koření

  • Zdroj fotografií: Business InsiderDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Standardní skotská se destiluje dvakrát a na její chuti se vedle surovin podepisuje i tvar kotlů. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Mezi členy posádky nejoblíbenější modul Cupola poskytuje jedinečné výhledy na Zemi i příležitost pro jejich zvěčnění. To druhé je ovšem složitější, než by se mohlo zdát. Jak vysvětluje Thomas Pesquet, polovinu dobrého výsledku tvoří příprava. Pořizování konkrétních snímků proto začíná plánováním v navigačním softwaru, který umožňuje vyhledat cíle v připraveném katalogu. Zároveň ukazuje, kde je právě den a noc, dále předpověď počasí, a hlavně budoucí oběžné dráhy stanice. Právě ty často představují limitující faktor. A pak – pokud ISS právě prolétá nad vybranou oblastí a výhled nekalí oblačnost – může vše zhatit nabitý pracovní harmonogram. Kosmonaut si přece jen nemůže od rozdělaného úkolu odskakovat, kdy se mu zachce... (foto: NASA, Thomas PesquetCC BY-NC-ND 2.0)

Vesmír

Hormon lásky pomáhá lidskému srdci. (foto: PixabayCC0)

Věda

Dokud nedošlo k jejímu zatčení, byla Alžběta Báthoryová považována za dobrou paní, která o své poddané během  manželovy nepřítomnosti pečovala a chovala se k nim vlídně. (foto: Alamy Stock Photo, Keith Corrigan)

Historie

Flak 36 se osvědčil jako protitanková zbraň. Zde v protiletadlové roli v britském Imperiálním válečném muzeu. (foto: Wikimedia Commons, Rickard ÅngmanCC BY-SA 3.0)

Válka

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907