Hubbleův dalekohled odhalil zatím nejvzdálenější aktivní kometu historie

02.10.2017 - Stanislav Mihulka

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS) přináší pozdravy z Oortova mračna. Na cestě je už milion let

Kometa K2 -<p>Dráha komety K2 ve Sluneční soustavě</p>
Kometa K2 -

Dráha komety K2 ve Sluneční soustavě


Reklama

Hubbleho vesmírný dalekohled si připsal další zajímavý úlovek. Nedávno pořídil pěkné snímky aktivní komety C/2017 K2 (PANSTARRS). Kometa byla objevena loni v květnu havajskou observatoří Pan-STARRS.

V současné době je kometa, které se přezdívá zkráceně K2, vzdálená asi 2,4 miliardy kilometrů od Země. Přestože je ještě velmi daleko od Slunce, tak je již aktivní. Obklopuje ji koma, tedy obálka kometárního jádra z plynů a prachových částic, která se u komety K2 táhne do vzdálenosti 130 tisíc kilometrů.

Vedoucí výzkumného týmu David Jewitt z Kalifornské univerzity v Los Angeles je přesvědčen, že kometa K2 je tak daleko od Slunce, že její pozorovaná aktivita není vyvolaná, na rozdíl od jiných komet, vypařováním vodního ledu. Podle něj to má na svědomí sublimace, tedy přímé odpařování hmoty v pevném skupenství, některých těkavých látek obsažených v kometě.

Na cestě z Oortova mračna

Kometa K2 přilétá z Oortova mračna, kde se daleko za oběžnými drahami planet v mrazivém tichu pohybuje ohromné množství suti, která zbyla ze vzniku Sluneční soustavy. Kometa, která už je na cestě ke Slunci zhruba milion let, má 19 kilometrů dlouhé jádro, které je podle badatelů pokryté zmrzlými těkavými látkami, jako je kyslík, dusík, oxid uhličitý nebo oxid uhelnatý.

TIP: Oortovo mračno: Místo na hranici Sluneční soustavy, kde se rodí komety (1.)

Takové těkavé látky jsou zřejmě přítomné na všech tělesech Oortova mračna. Většina komet je ale objevena mnohem blíže, obvykle u oběžné dráhy Jupiteru, kdy už jsou tyto těkavé látky dávno pryč. Proto je pozorování komety K2 unikátní. Podle Jewitta je to kometa zatím v nejvíce primitivním stavu ze všech, co jsme viděli.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Hubblesite.org

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, and A. Feild (STScI)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907