Hubble vystopoval exokomety na kolizním kurzu s mladou hvězdou

Plyn s obsahem křemíku a uhlíku prozrazuje srážky exokomet a exoplanet v systému HD 172555

23.01.2017 - Stanislav MihulkaHubbleův vesmírný dalekohled detekoval několik exokomet, které se řítí přímo do mladičké hvězdy HD 172555. Tento hvězdný systém vznikl asi před 23 miliony let a je téměř za humny. Pozorujeme ho ve vzdálenosti 95 světelných let.

Systém HD 172555 je jedenáctým, v němž jsme objevili exokomety anebo máme důvodné podezření, že tam jsou. Ve všech případech jde o čerstvě zrozené hvězdy. První hvězdou s objevenými exokometami se stala Beta Pictoris, druhá nejjasnější hvězda v malém souhvězdí Malíře.

Plyn s křemíkem a uhlíkem

Přítomnost exokomet u hvězdy HD 172555 podle badatelů NASA prozrazují velmi rychle se pohybující oblaka plynů, která obsahují stopy křemíku a uhlíku. Tento plyn je s největší pravděpodobností pozůstatkem dezintegrovaných exokomet.

TIP: Drama ve Sluneční soustavě: Hubble pozoroval spektakulární rozpad komety

V této soustavě sice exokomety směřují ke hvězdě, ale cestou se řada z nich srazí s plynnými obry soustavy. Podobné procesy, při nichž masivní gravitační síla velkých planet katapultuje komety směrem ke hvězdě, pozorujeme i ve Sluneční soustavě.

Témata

  • Zdroj textu

    Live Science, NASA

  • Zdroj fotografií

    NASA, ESA, and A. Feild & G. Bacon (STScI)


Další články v sekci