Hubble vystopoval exokomety na kolizním kurzu s mladou hvězdou

23.01.2017 - Stanislav Mihulka

Plyn s obsahem křemíku a uhlíku prozrazuje srážky exokomet a exoplanet v systému HD 172555

Exokomety -<p>V systému Beta Pictoris se exokomety řítí do mladé hvězdy</p>
Exokomety -

V systému Beta Pictoris se exokomety řítí do mladé hvězdy


Reklama

Hubbleův vesmírný dalekohled detekoval několik exokomet, které se řítí přímo do mladičké hvězdy HD 172555. Tento hvězdný systém vznikl asi před 23 miliony let a je téměř za humny. Pozorujeme ho ve vzdálenosti 95 světelných let.

Systém HD 172555 je jedenáctým, v němž jsme objevili exokomety anebo máme důvodné podezření, že tam jsou. Ve všech případech jde o čerstvě zrozené hvězdy. První hvězdou s objevenými exokometami se stala Beta Pictoris, druhá nejjasnější hvězda v malém souhvězdí Malíře.

Plyn s křemíkem a uhlíkem

Přítomnost exokomet u hvězdy HD 172555 podle badatelů NASA prozrazují velmi rychle se pohybující oblaka plynů, která obsahují stopy křemíku a uhlíku. Tento plyn je s největší pravděpodobností pozůstatkem dezintegrovaných exokomet.

TIP: Drama ve Sluneční soustavě: Hubble pozoroval spektakulární rozpad komety

V této soustavě sice exokomety směřují ke hvězdě, ale cestou se řada z nich srazí s plynnými obry soustavy. Podobné procesy, při nichž masivní gravitační síla velkých planet katapultuje komety směrem ke hvězdě, pozorujeme i ve Sluneční soustavě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, NASA

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, and A. Feild & G. Bacon (STScI)Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907