Hubbleův vesmírný dalekohled bude vybírat budoucí cíle svému nástupci

25.11.2016 - Stanislav Mihulka

Hubble bude vybírat planety a hvězdné systémy, které pak bude detailně pozorovat Vesmírný teleskop Jamese Webba

Hubble -<p>Hubbleho vesmírný dalekohled se ještě nechystá do starého železa</p>
Hubble -

Hubbleho vesmírný dalekohled se ještě nechystá do starého železa


Reklama

Není to tak dávno, co v NASA odsouhlasili dalších 5 let činnosti Hubbleho vesmírného dalekohledu. V příštím roce by Hubble měl strávit mimo jiné i stovky hodin průzkumem zajímavých exoplanet.

V roce 2018 má do vesmíru vyrazit Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST). Ten by měl mít doposud nevídané možnosti pozorování vesmíru. Vědci doufají, že s jeho pomocí budou schopni v atmosféře exoplanet detekovat přítomnost plynů, které mohou být známkou výskytu živých organismů.

Jenže s budoucím teleskopem JWST v ceně 8 miliard dolarů budou chtít pozorovat vesmír úplně všichni. Vybojovat čas pro pozorování exoplanet tak bude velmi složité. Teleskop JWST rovněž bude mít jenom málo prostoru na vyladění svých přístrojů před vlastním pozorováním.

Badatelé se proto snaží co nejvíce práce udělat na starém, přesto však ještě obstojně funkčním Hubbleho vesmírném teleskopu. Chtějí tak s jeho pomocí zúžit výběr exoplanet pro pozorování teleskopem JWST.

TIP: Chystá se nástupce Hubbleova teleskopu: Bude mít 25× vyšší rozlišení

Hubble kromě planet zaměří i na hvězdy, jejichž vlastnosti zásadně ovlivňují případnou obyvatelnost planet. Vědci chtějí pozorovat malé a chladné trpaslíky, kteří jsou sice nenápadní, zároveň ale představují nejpočetnějí typ hvězd v Mléčné dráze, takže nás velmi zajímá, jestli mohou mít obyvatelné planety.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907