Hubbleův vesmírný dalekohled bude vybírat budoucí cíle svému nástupci

25.11.2016 - Stanislav Mihulka

Hubble bude vybírat planety a hvězdné systémy, které pak bude detailně pozorovat Vesmírný teleskop Jamese Webba

Hubble -<p>Hubbleho vesmírný dalekohled se ještě nechystá do starého železa</p>
Hubble -

Hubbleho vesmírný dalekohled se ještě nechystá do starého železa


Reklama

Není to tak dávno, co v NASA odsouhlasili dalších 5 let činnosti Hubbleho vesmírného dalekohledu. V příštím roce by Hubble měl strávit mimo jiné i stovky hodin průzkumem zajímavých exoplanet.

V roce 2018 má do vesmíru vyrazit Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST). Ten by měl mít doposud nevídané možnosti pozorování vesmíru. Vědci doufají, že s jeho pomocí budou schopni v atmosféře exoplanet detekovat přítomnost plynů, které mohou být známkou výskytu živých organismů.

Jenže s budoucím teleskopem JWST v ceně 8 miliard dolarů budou chtít pozorovat vesmír úplně všichni. Vybojovat čas pro pozorování exoplanet tak bude velmi složité. Teleskop JWST rovněž bude mít jenom málo prostoru na vyladění svých přístrojů před vlastním pozorováním.

Badatelé se proto snaží co nejvíce práce udělat na starém, přesto však ještě obstojně funkčním Hubbleho vesmírném teleskopu. Chtějí tak s jeho pomocí zúžit výběr exoplanet pro pozorování teleskopem JWST.

TIP: Chystá se nástupce Hubbleova teleskopu: Bude mít 25× vyšší rozlišení

Hubble kromě planet zaměří i na hvězdy, jejichž vlastnosti zásadně ovlivňují případnou obyvatelnost planet. Vědci chtějí pozorovat malé a chladné trpaslíky, kteří jsou sice nenápadní, zároveň ale představují nejpočetnějí typ hvězd v Mléčné dráze, takže nás velmi zajímá, jestli mohou mít obyvatelné planety.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907