Hvězdná záhada: Slunce mění velikost. A nikdo pořádně neví proč

27.07.2018 - Stanislav Mihulka

Slunce se během jedenáctiletého slunečního cyklu pravidelně zvětšuje a opět zmenšuje


Reklama

Naše Slunce je vlastně vcelku průměrná, normální hvězda - odborník by řekl, že jde o žlutého trpaslíka spektrální třídy G. Takových hvězd je v Mléčné dráze ohromné množství. Neznamená to ale, že nás Slunce neumí překvapit.

Jednu z jeho zvláštností například nedávno odhalil tým odborníků na helioseismologii z New Jersey Institute of Technology a University of Cote d’Azur. Vědci zjistili, že naše Slunce nepatrně, ale pravidelně mění velikost. Každých 11 let se Slunce nafoukne a opět zmenší o 1 až 2 kilometry.

Vdechy a výdechy Slunce

Je to podobné, jak kdyby Slunce bylo vesmírný živočich a dýchalo. „Vdechy a výdechy“ to jsou ale zcela nepatrné a mění velikost Slunce o maximálně 0,00029 procenta. Mechanismus, který je za „dýchání“ Slunce zodpovědný zatím ještě neznáme.

TIP: Dva týdny bez skvrn: Slunce prochází třetím nejslabší cyklem od roku 1755

Na první pohled se pochopitelně nabízí souvislost změn velikosti Slunce s takzvaným slunečním cyklem - jedenáctiletým cyklem aktivity Slunce, jehož nejviditelnějším projevem jsou změny počtu slunečních skvrn. V době slunečního maxima, kdy je na Slunci nejvíc skvrn, je Slunce ve fázi „výdechu“. A během slunečního minima se Slunce zvětší. Autoři studie jedním dechem dodávají, že tyto změny velikosti Slunce zřejmě nemají žádný měřitelný vliv na pozemské klima, včetně globálního oteplování.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: SDO/NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.

Věda

<p>Správným jídelníčkem lze psychickým poruchám předcházet, nebo je i zmírňovat.</p>

Zajímavosti

V důsledku globálního oteplování se stále víc dostávají do vzájemného kontaktu medvěd hnědý (Ursus arctos) s medvědem ledním (Ursus maritimus). Kříženci, kteří se začínají objevovat, mají přezdívku „pizzly“.

Příroda

Edward IV. a lancasterští uprchlíci ukrývající se v opatství Tewkesbury.

Historie
Revue

Raketa Atlas V s kosmickou lodí Boeing CST-100 Starliner na floridské základně Cape Canaveral Air Force Station.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907