Trajektorie hvězd v nitru Mléčné dráhy fungují podle obecné teorie relativity
Astronomové nedávno získali jeden z nejvíce precizních důkazů, že Einsteinova obecná teorie relativity funguje. Použili k tomu dráhy hvězd, které v těsné blízkosti obíhají supermasivní černou díru v nitru Mléčné dráhy (Sagittarius A*).
Astronomka Marzieh Parsa z německé Kolínské univerzity a její tým detailně zmapovali dráhy hvězd S2, S38 a S55, které obíhají objekt Sagittarius A* za nejkratší dobu ze všech hvězd.
Výsledky měření pak následně porovnali s předpověďmi klasické Newtonovy fyziky a Einsteinovy obecné relativity. Ukázalo se, že Newtonovy pohybové zákony na pohyby těchto hvězd nesedí. Einsteinova relativita oproti tomu obstála perfektně. Hvězdy obíhají kolem gravitačního monstra v centru Mléčné dráhy přesně tak, jak určil Einstein.
TIP: Stále platí! Einsteinova teorie prošla testem v centru Mléčné dráhy
Parsaová si pochvaluje, že centrum Mléčné dráhy se supermasivní černou dírou o hmotnosti něco málo přes 4 miliardy Sluncí, je vlastně úžasnou laboratoří pro studium trajektorií hvězd v prostředí extrémního gravitačního pole.
ESO, Astrophysical Journal
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)
VědaKosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, Betancourt, CC BY 4.0)
RevueLegenda aviatiky
Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.