Britský startup DEEP usiluje o trvalé osídlení mořského dna do konce desetiletí

Praktický modul Sentinel by se měl stát základem podmořských vědeckých základen. První by měla být v provozu již v roce 2027.

18.09.2023 - Stanislav Mihulka



Britský startup DEEP má velmi ambiciózní plány. Do roku 2027 by tito specialisté na podmořské projekty chtěli vytvořit trvalé osídlení pod mořskou hladinou. DEEP vyvíjejí futuristicky vyhlížející podmořské obytné moduly Sentinel, které mají umožnit lidem žít v hloubce až 200 metrů pod hladinou oceánu po dobu až 28 dnů.

Právě modul Sentinel je klíčovým prvkem odvážného projektu. Měl by nabídnout stavebnicové prostory pro bydlení, společenský život, a také pro vědecký výzkum, který by v podmořských základnách mohl probíhat. Podle představ startupu DEEP by moduly měly být poháněny obnovitelnou energií a propojené s hladinovými bójemi pro satelitní komunikaci.

Živobytí pod vodou

Moduly Sentinel by podle představ vývojářů měly pod hladinou vydržet zhruba 20 let. Také by mělo být možné tyto moduly podle potřeby relativně snadno přemísťovat na různá místa pod vodou. Startup rovněž vyvíjí velký bioreaktor, který by si měl poradit s veškerým odpadem podmořského sídla. To by mělo podstatně usnadnit život obyvatel podmořské kolonie.

Potřebujeme chránit oceány a musíme jim proto porozumět. Dění v oceánech má globální dosah,vysvětluje motivy společnosti její prezident pro Evropu, Střední východ a Afriku Steve Etherton. „Oceány ovlivňují lokální počasí i planetární klima a představují zdroj životně důležitého kyslíku i cenných surovin.

Konstrukce z modulů Sentinel by se měla v dohledné době objevit v jednom zatopeném lomu ve Velké Británii, který byl dříve využíván jako Národní centrum pro potápění. Lom nabízí prostor o velikosti zhruba 600 metrů a hloubku okolo 80 metrů, kde je možné provádět různé aktivity pod vodní hladinou.


Další články v sekci