Chundelatá invaze: Předměstí floridského Miami zaplavili osiřelí králíci

Jistý Američan vypustil do ulic své nelegálně chované králíky. Dnes je jich přibližně sto a nikdo si s nimi neví rady

10.10.2023 - Vilém KoubekMajitel množírny zakrslých králíků plemene lionhead neboli „lví hlava“ se před dvěma lety musel odstěhovat ze svého domu v komunitě Jenada Isles. Jenže místo aby vzal chlupáče s sebou, vypustil je ven. Původně nevelká skupinka se tak postupně rozrostla a dnes podle některých zdrojů čítá až sto jedinců.

Ve floridském vedru se nicméně malí tvorové přehřívají a pasou se na nepříliš vhodné zeleni předzahrádek, takže snadno podléhají nemocem, ale také dravcům. Jako invazní druh sice nejsou nebezpeční, situace si však žádá řešení. Alicia Griggsová proto radnici přesvědčila, aby počkala s odstřelem, a začala vybírat peníze na odchyt, kastraci a přesun chundelatých vetřelců z ulic do nových domovů.

Náklady na odchyt a veterinární péči králíků ale nejsou zrovna malé. Podle mluvčích záchranné stanice East Coast Rabbit Rescue, která se do odchytu floridských chlupáčů zapojila, vyjde základní péče na zhruba 200 až 300 dolarů. Místní radnice proto přislíbila, že náklady záchranářům proplatí. Podle nejnovějších zpráv ale jednání o finanční náhradě za péči o odchycené králíky zamrzla a řešení králičí invaze je v tuto chvíli nejasné. 


Další články v sekci