Dlouhonohý Fujianvenator prodigiosus lovil před 150 miliony let v jurských močálech

Paleontologové objevili v Číně fosilii zvláštního dinosaura z příbuzenstva ptáků. Podle vědců byl předurčen k lovu v močálech

10.09.2023 - Stanislav MihulkaPaleontologové nedávno v jihovýchodní čínské provincii Fu-ťien objevili fosilii, ze které se vyklubal bizarní dinosaurus z příbuzenstva ptáků s nápadně dlouhýma nohama. Podivný tvor, který žil v této části světa před 148 až 150 miliony let, dostal jméno Fujianvenator prodigiosus (podivuhodný lovec).

Jak uvádí studie zveřejněná ve vědeckém časopisu Nature, Fujianvenator prodigiosus patří do vývojové linie Avialae, která zahrnuje dnešní a vyhynulé ptáky, společně s blízkými neptačími dinosaury. Sice má leccos společného s ptáky, v jedné věci se ale dramaticky liší od dalších tehdejších zástupců linie Avialae.

Vládce močálu

Podle paleoantropologa a paleontologa Wang Mina z Institutu paleontologie obratlovců a paleoantropologie Čínské akademie věd měl fujianvenator skutečně bizarně stavěné a velice dlouhé zadní končetiny. Badatelé se domnívají, že mohlo jít o extrémně rychlého běžce, nebo o specialistu na lov v močálech. Druhou z možností podporuje i skutečnost, že ve stejné oblasti byly objeveny fosilie ryb a želv.

Dlouhonohý fujianvenator je pro paleontology velmi cenný nejen pro svůj zvláštní vzhled. Pochází z období historie, kdy začínal bouřlivý rozvoj linie Avialae, tedy ptáků a jejich blízkých příbuzných, z něhož máme bohužel k dispozici jen málo fosilií. Objev fujianvenatora tak nabízí nový úhel pohledu na ranou evoluci ptáků.

TIP: Paleontologové objevili v Číně fosilii dinosaura i s jeho hnízdem, vejci a embryi

Paleontologové označují soubor fosilií z oblasti nálezu fujianvenatora jako fauna Čeng-che. „Značná rozmanitost fosilií a charakteristické prostředí, společně s poměrně přesně vymezeným časovým obdobím před 148-150 miliony let, souvisí s velkým potenciálem fauny Čeng-che pro výzkum,potvrzuje Min. „Vyplňuje časovou a geologickou mezeru v našem chápání ekosystémů této části světa v období svrchní jury.


Další články v sekci