Elektrický letoun s kolmým startem Vertiia zvládne až 1 000 kilometrů

Australská společnost AMSL Aero představila zajímavý elektrický letoun Vertiia s vertikálním startem. O koncept již projevila zájem australská armáda

02.11.2021 - Stanislav MihulkaAustralská společnost AMSL Aero připravuje letové testy svého pozoruhodného elektrického letounu s kolmým startem a přistáním (eVTOL) Vertiia. Podle vývojářů je jejich design ve své kategorii jedním z nejhospodárnějších a nejvíce cenově dostupných. Letoun vlastně tvoří rám zhruba obdélníkového obrysu, na němž je umístěno osm rotorů s kabinou pro cestující.

Tvůrci letounu uvádějí, že by Vertiia měla zvládnout slušné výkony – na palubu se vejde až 5 osob anebo 500 kilogramů nákladu. Letoun by měl na jednu nádrž s vodíkem urazit až 1 000 kilometrů, přičemž jeho cestovní rychlost se má pohybovat okolo 300 kilometrů za hodinu.

Letoun s uzavřeným křídlem

Společnost AMSL Aero tvoří pouhých 15 zaměstnanců. Podařilo se jim sehnat impozantní rozpočet, s nímž postavili prototyp letounu Vertiia. Teď dávají dohromady další prostředky na letové testy a přípravu na výrobu, včetně pořízení potřebných povolení. Pokud vše půjde podle plánu, výroba by se mohla rozeběhnout v roce 2024.

TIP: Elektrická kombinace letounu a vrtulníku ROSA má létat téměř 300 km/h

Vertiia využívá koncepci letadla s uzavřeným křídlem. V tom případě je to takzvaný „box wing“, kdy jsou horní a dolní plochy spojeny vertikálními žebry. Zdroj energie pro letoun zajišťují vodíkové palivové články se záložní baterií. O letouny již projevilo zájem několik zákazníků. AMSL Aero mají rovněž kontrakty s australskou armádou, která by chtěla mít nákladní verzi a verzi pro leteckou záchrannou službu.


Další články v sekci