Evropská sonda TGO zachytila „pavouky“ u marsovského města Inků

Evropská sonda Trace Gas Orbiter (TGO) zachytila na povrchu Marsu fascinující útvary, které připomínají ohromná hejna pobíhajících černých pavouků…

29.04.2024 - Stanislav Mihulka



Evropská sonda Trace Gas Orbiter (TGO), která je součástí mise ExoMars a od roku 2016 úspěšně operuje na oběžné dráze rudé planety, pořídila v blízkosti jižního marsovského pólu snímky, na nichž jsou patrné pozoruhodné černé útvary, připomínající hejna pobíhajících černých pavouků.

Černé gejzíry

Nejde pochopitelně o skutečné pavouky. Tyto nápadné černé útvary vznikají, když jarní Slunce ozáří vrstvy zmrzlého oxidu uhličitého, které vznikly během marťanské zimy. Spodní vrstvy ledu se rozpouštějí a uvolněný oxid uhličitý se prodírá skrz až metr silné horní vrstvy ledu. Uvolněný oxid uhličitý vynáší na povrch tmavý prach a prasklinami v ledu tryská ven.

 

Pavouci na povrchu Marsu, zachycení kamerou sondy ExoMars Trace Gas Orbiter. (foto: ESA/TGO/CaSSIS, CC BY-SA 4.0)

Vznikají tak na pohled bizarní černé gejzíry a vyvržený materiál dopadá zpět na povrch, kde vytváří tmavé, někdy až kilometr velké skvrny. Stejný proces vytváří pavoukovité struktury v ledu i pod ledem, kam se rovněž dostane oxid uhličitý s tmavým prachem.

Marsovské město Inků

Oblast, kterou zachytila TGO se nachází v těsném sousedství Angustus Labyrinthus, přezdívané Inca City (Město Inků). Samotné „město“ tvoří geometricky uspořádané hřebeny, připomínající ruiny inckých měst. Jeho historie představuje malou záhadu – není totiž jasné, jak přesně vzniklo. Mohlo by jít o „zkamenělé“ písečné duny, nebo o struktury tvořené vyvrženým pískem, který se na povrch dostal prasklinami v horninách. Mohlo by také jít o tzv. eskery – útvary, které na Zemi vytvářejí pohyby ledovců.

„Zdi“ tohoto prazvláštního města se zdají být součástí velkého kruhového útvaru s průměrem asi 86 kilometrů. Vědci se domnívají, že jde o velký kráter, který vznikl při dopadu vesmírného tělesa. V důsledku drtivého nárazu, při němž popraskaly okolní horniny a do okolí se rozlila láva, mohlo vzniknout i toto podivuhodné marsovské „město Inků“.


Další články v sekci