Evropská sonda Solar Orbiter pořídila detailní video sluneční koróny

Sonda Solar Orbiter natočila pozoruhodné záběry v oblasti mezi sluneční chromosférou a korónou, ze vzdálenosti 43 milionů kilometrů od povrchu Slunce.

06.05.2024 - Stanislav Mihulka



Evropská sonda Solar Orbiter od listopadu 2021 zkoumá Slunce z bezprostřední blízkosti. Díky tomu může pořizovat doposud nevídané snímky a videa, které znázorňují naši hvězdu v ohromujícím detailu. Povedlo se jí to i loni v září, kdy sonda natočila videozáběry spodní části sluneční koróny.

Zmíněné záběry pořídila kamera Extreme Ultraviolet Imager (EUI), která je na palubě Solar Orbiteru. Sonda v té době byla ve vzdálenosti od Slunce, která odpovídá asi třetině vzdálenosti mezi Sluncem a Zemí. V tu chvíli se blížila k bodu, v němž byla Slunci při aktuálním oběhu nejblíže – asi 43 milionů kilometrů. Zmíněného bodu sonda dosáhla ho 7. října.

Video ze sluneční koróny

Video sondy Solar Orbiter zachycuje oblast, kde relativně chladná sluneční chromosféra přechází do neuvěřitelně žhavé sluneční koróny. Ve chromosféře, jejíž tloušťka je jen pár tisíc kilometrů, panují teploty zhruba v rozmezí 3 800 až 20 000 kelvinů. Prostředí koróny je absolutně odlišné.

Sluneční koróna je obrovská. Táhne se do vzdálenosti asi 8 milionů kilometrů od povrchu Slunce a současně je závratně horká. Teplota plazmatu v ní dosahuje přes milion kelvinů, v některých částech až 6 milionů kelvinů. Extrémní teploty těsně souvisejí s tím, že plazma v koróně má velice nízkou hustotu, jen asi 1 až 10 miliard částic na centimetr krychlový. Takto řídký materiál lze snadno ohřát.

TIP: Solar Orbiter poslal domů snímky a data z prvního přiblížení ke Slunci

Na videu sondy Solar Orbiter jsou dobře patrné jemné struktury na Slunci, které se nacházejí v oblasti mezi chromosférou a korónou. Působí křehce, ale jejich reálná velikost je samozřejmě obrovská. Kolem 30. sekundy je na videu zřetelný „koronální „déšť,“ který je oproti koróně nesmírně chladný. Jeho teplota je zřejmě nižší než 10 tisíc stupňů Celsia. Tento bizarní déšť vytvářejí hustší kusy plazmatu, které vlivem gravitace „prší“ zpátky na Slunce.


Další články v sekci