Impozantní netopýří jeskyně: Bulharský jeskynní obr Devetaška Peštera

Jeskyně Devetaška se objevila v akčním filmu Expendables: Postradatelní 2. Bulharský nejvyšší soud konstatoval, že filmováním byly porušeny bulharské zákony na ochranu přírody.

01.12.2021 - Marek TeličkaObrovská krasová jeskyně Devetaška Peštera se nachází cca 180 km od hlavního bulharského města Sofie, nedaleko od malé vesničky Devetaki. Na několika místech hyzdí interiér jeskyně obrovské vybetonované kruhy naplněné pískem. Jde o stopy minulosti ohraničené roky 1952 a 1990, kdy byla jeskyně využívána jako sklad paliva pro bulharské ministerstvo obrany. Od roku 1996 je ovšem přírodní památkou a jako taková je také chráněna.

TIP: Největší podzemní bludiště – Hádanky Amatérské jeskyně

Navzdory neblahému působení lidí je totiž jeskyně zásadním útočištěm pro místní faunu. Žije zde mimo jiné 12 druhů chráněných plazů a obojživelníků a 15 druhů netopýrů (z nichž dva druhy jsou klasifikované jako ohrožené druhy). Především kvůli nim je jeskyně v červnu a červenci uzavřena, aby netopýři, ale i různé druhy savců, mohly v klidu přivést na svět novou generaci.

(Ne)postradatelní netopýři

V roce 2011 proběhlo v jeskyni natáčení scén pro hollywoodský film Expendables: Postradatelní 2 s řadou známých hvězd v hlavních rolích (Sylvester Stallone, Dolph Lundgren, Jean-Claude Van Damme, Jet Li, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Chuck Norris a mnoha dalšími).

Natáčení se ale neobešlo bez kontroverzí – při natáčení v jeskyni filmaři odstranili v prostoru před jeskyní některé keře a vlivem světelných efektů a výbuchů došlo k úhynům a vyhnání velké části hibernujících netopýrů. Podle informací ochránců přírody klesla zdejší populace netopýrů z více než 30 tisíc na 8 500). Ochranáři proto podali na bulharské soudy několik úspěšných žalob proti společnostem, odpovědným za natáčení. Filmaři poté zaplatili směšné pokuty ve výši od 250 do 5 000 eur (rozpočet filmu se odhaduje na 100 milionů dolarů). Netopýří populace se po roce do jeskyně opět vrátila.


Další články v sekci