Proč psi a kočky vidí v noci lépe než člověk? A jak dobře vidí křečci?

Pes, kočka a křeček patří k oblíbeným domácím mazlíčkům. Jak však vnímají svět kolem sebe tato zvířata? Vidí stejně jako člověk, nebo je jejich perspektiva zcela jiná?

16.05.2023 - Zuzana RychláPsi sice nevidí černobíle, jak se často traduje, ale vnímají okolí v tlumenějších barvách než člověk. Je tomu tak proto, že psí sítnice je tvořená především tyčinkami, kterým stačí méně světla. Na světlo náročnějších čípků, jimiž oko vidí barevně, má psí oko méně než člověk (člověk má tři typy čípků, kdežto pes jen dva). Psí zrak je tedy lépe uzpůsoben na noční vidění (nevyžaduje tolik světla), ale hůře rozlišuje barevné odstíny, asi jako u člověka postiženého barvoslepostí.

Nebarevný svět

Psi těžko rozlišují zelenou a červenou barvu a obraz vnímají v odstínech modré, žluté a šedé. Mimo to nemají příliš vyvinutou schopnost zaostřit zrak na tvar – předmět či osobu tedy mohou vidět rozmazaně. Objekt, který člověk vidí jasně na vzdálenost 22,8 metru, vnímá pes stejným způsobem ze vzdálenosti pouhých 6 metrů. Naproti tomu však psi mnohem lépe identifikují jakýkoli pohyb či blikající světlo.

U koček je to velmi podobné. I ony mají v oku více tyčinek než čípků, takže příliš dobře nerozlišují barvy, ale výborně vidí za šera. Stačí jim dokonce jedna šestina světla, které pro dobré vidění potřebuje lidské oko. Stejně jako u psů i kočičí zrak využívá lesklých buněk, tvořících za sítnicí odrazové políčko. Světlo dopadající na oko se tímto políčkem znásobuje a způsobuje tak lepší vidění za šera. Kočičí zorničky jsou dokonale přizpůsobivé světelným podmínkám – podle množství světla mění svou velikost. Kočky pravděpodobně vidí nejostřeji na vzdálenost 2 až 6 metrů.

TIP: Upřeným pohledem: Jak vidí psi, žáby, pavouci nebo třeba hmyz?

Vzhledem k tomu, že křečci jsou noční tvorové, není jejich zrak nijak zvlášť vyvinut. Mnohem důležitější je pro ně čich a sluch. Barvy a tvary pravděpodobně příliš nevnímají a na vzdálenost větší než jeden metr nerozeznají obrysy předmětů. I oni však dobře vidí pohyb a oči posazené po stranách hlavy jim umožňují zachytit celé okolí. Na denním světle jsou téměř slepí a musí se spolehnout na své lépe vyvinuté smysly.


Další články v sekci