Jazykovědma prozrazuje: Jak bikiny ke svému jménu přišly?

Moderní bikiny ženy nosí již téměř 80 let. Kvůli jejich odvážnému střihu je přitom při jejich představení musela předvádět striptérka. Zajímavé jsou i okolnosti jejich pojmenování. Jak vlastně bikiny ke svému názvu přišly?

08.10.2023 - Markéta GregorováDvoudílné dámské plavky, známé jako bikiny, dnes považujeme za samozřejmou součást letního šatníku. Je až neuvěřitelné, že se historie moderních bikin začala psát teprve po druhé světové válce. V roce 1946 je na přehlídkovém mole poprvé představil francouzský návrhář Louis Réard a svým na tehdejší poměry odvážným modelem vyvolal vlnu kontroverze. Vzhledem k odvážnému střihu plavek nenašel návrhář žádnou modelku, která by nové plavky chtěla předvádět. Bikiny proto v lázních Molitor poprvé předvedla striptýzová tanečnice Micheline Bernardiniová.

O bombastickou odezvu Réard usiloval už od počátku, když pro něj zvolil právě název „bikiny“. Inspiroval se jménem odlehlého tichomořského atolu Bikini, kde se v té době prováděly testovací jaderné výbuchy. Minimalistické dvoudílné plavky měly mít ve světě módy podobně explozivní účinek – což se jim také povedlo.

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.


Další články v sekci